House of Representatives Committees

| House of Representatives Standing Committee on Agriculture, Resources, Fisheries and Forestry

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Appendix A – Submissions

1            Dr Judith Ajani

2            New Forests Pty Ltd

3            FibreCell Australia Pty Ltd

4            South East Fibre Exports Pty Ltd

5            Clarence Environment Centre

5.1         Clarence Environment Centre (Supplementary to Submission No. 5)

6            Name Withheld

7            General Engineering Pty Ltd

8            Mr Barrie Dexter

9            Port Macquarie-Hastings Council

10          Ms Bady, Nundra, Gaborov & Davis

11          Mr Peter Rutherford

12          Western Australian Forest Alliance

13          South Coast Environment Group

14          Mr Andrew Lang

15          North East Victorian Firewood Strategy Implementation Committee

16          Forestry Tasmania

17          Mr John Shoobridge OAM

18          Prof Jerry Vanclay

19          Forests and Forest Industry Council of Tasmania

20          Mr Don Milligan

21          Dr Ian Price

22          South East Forest Rescue

23          Dr Glen Kile et al

24          Mr Alan Ashbarry

25          Huon Resource Development Group

26          Northern NSW Division of Timber Communities Australia and School of Environmental Science and Management at Southern Cross University

27          Heartwood Plantations

28          ForestWorks

29          Professor Philip Evans

30          North East Forest Alliance

31          Greening Australia

32          Associate Prof J. Doland Nichols

33          Mr Don Frankcombe

34          Regional Development Australia – Limestone Coast

35          Timber Communities Australia

36          Mr John Lord

37          Ms Lee O'Mahoney

38          Nature.Net Pty Ltd

39          CSIRO

40          Northern United Forestry Group

41          Furnishing Industry Association of Australia Vic/Tas

42          The Otway Agroforestry Network and the Australian Master TreeGrower Program

43          Bioenergy Australia

44          AgriWealth Group

45          Ms Bree and Mr Allen Henson

46          Mr Terry Hunter

47          Mr Geoff Roberts

48          Cr Bob Loone

49          Mr Bruce Robinson

50          Farmed Forests of the North East

51          Delta Electricity

52          Regional Development Australia - Tasmania

53          Australian Solar Timbers

54          Ta Ann Tasmania

55          Mr Rod Henson

56          Big River Group

57          Clean Energy Council

58          Forest Growers’ CEO Forum of Australia

59          Department of Agriculture, Fisheries and Forestry

59.1       Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (Supplementary to Submission No. 59)

60          J Notaras & Sons Pty Ltd

61          Gippsland Environment Group

62          Mr George Harris

62.1       CONFIDENTIAL

63          Weathertex Pty Ltd

64          Dr Graeme Palmer

65          Timber Queensland Limited

66          Government of South Australia

67          Mr Alex Lindsay

68          Future Farm Industries CRC

69          Mr David Cameron

69.1       Mr David Cameron (Supplementary to Submission No. 69)

70          NSW Forest Products Association

71          Department of Sustainability, Environment, Water, Population and Communities

72          Forest Industries Association of Tasmania

73          Dr Prue Acton OBE

74          National Association of Forest Industries

75          Professor Peter Kanowski et al.

76          Department of Climate Change and Energy Efficiency

77          Mr Roderic O'Connor

78          Forest Industries Federation Western Australia

79          Timber Communities Australia - East Coast Branch

80          Timber Communities Australia - Tasmanian State Office

81          Australian Forest Growers

82          Timber Communities Australia, Bruny Island Primary Industries Branch

83          Tasmanian Government

84          The Institute of Foresters of Australia

85          Hurford Hardwood Pty Ltd

86          Newells Creek Sawmilling Co

87          Mr JA Beale

88          Timber Communities Australia - Perth Branch

89          Construction Forestry Mining and Energy Union

90          Victorian Association of Forest Industries

91          Cr Lindsay Passfield

92          Private Forests Tasmania

93          Tasmanian Farmers & Graziers Association

94          The Wilderness Society

95          Australian Forest Growers Northern NSW Branch

96          NSW Forest Products Association, Upper North East Branch

97          Tasmanian Public and Environmental Health Network

98          Mr Bernard Mace

99          Australian Plantation Products and Paper Industry Council

100        Western Rivers Preservation Trust

101        MyEnvironment Inc

102        Cr Ian Howard

103        Boral Timber

104        Queensland Government

105        Mr Robert Newman OAM

106        The Oil Mallee Association of Australia (Inc)

107        Institute of Foresters of Australia

108        Mr Peter Brenner

109        The Wilderness Society, Environment Tasmania and the Australian Conservation Foundation

110        VicForests

111        Forest Stewardship Council

112        Dr Gordon Bradbury

113        Tasmanian Country Sawmillers’ Federation

114        Dr Stuart Pearson and OFFCDT Nicole Allen

115        Victorian Government

116        Mr Graham Proctor

117        Australian Forestry Standard Limited/PEFC Australia

118        Dr Jacki Schirmer

119        Australian Forest Products Association (AFPA)

120        CONFIDENTIAL

121        Victorian Apiarists' Association Inc

 

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print