House of Representatives Committees

| House of Representatives Standing Committee on Regional Australia

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Appendix A – List of submissions

1 Mr Sev Clarke

2 Mr Robert Lemon

2.1 Mr Robert Lemon

3 Mr Terry O'Brien

4 Mr John Laing

5 Mr Patrick Conrick

6 Clarence Environment Centre

7 Mr Walter Oechsle

8 Mr Neil Pilloni

9 Mr Roger Cooke

10 Mr Glenn Osboldstone

11 Ms Margaret Star

12 Cr William Wheeldon

13 Mr Geoff Baker

14 Mr Raymond Mathiesen

15 Mr Louis Smalley

16 Mr Ian Chalmers

17 Ms Juel Briggs

18 Kerry Barlow and Lorraine Barlow

19 Valley Watch Inc

20 Mr Geoff Tuckett

20.1 Mr Geoff Tuckett

21 Mr Colman Cohan

22 Ms Michelle Yates

23 Mr Michael Burke

23.1 Mr Michael Burke

24¬†Morris Lawton and Bev Lawton

25 Ms Pam Wettenhall

26 Kerry Hawker and William Royle

27 Ms Laurel Dunmore

28 Mrs Iris Everingham

29 Ms Anita Stanfield

30 Mr James Harris

31 Mr Geoff Moran

32 Ms Patricia Leeper

33 Mr Kevin Garland

34 Mr Leo Maher

35 Mr Steve Phillips

36 Mr James Dodd

37 Mr Andrew Keith

38 Mr Miles Harvey

39 Mr John Hancock

40 Mr Ralph Schneider

41 Mr John Moran

42 Mr Dick Hopley

43 Mr Warren Wood

44 Mr Ron Deacon

45 Mr James Woods

46 Mr Matthew Brown

47 Mr Rennie Cacciola

48 Mr Dennis Inggs

49 Mr Greg Louttit

50 Mr Ronald Wilde

50.1 Mr Ronald P Wilde

51 Mr Ron Haack

52 Ms Jeanette Cunial

53 Mr Warwick Felton

54 Dr Diane Vance

55 Ms Jenni van Rooyen

56 Mr John Ranken and Norah Killip OAM

57 Mr Murray Lumley

58 Dr Catherine Pye and Dr Clive Carlyle

59 Ms Cheryl Stott

60 Ms Margot Marshall

61 Mr John Bisetto

62 CONFIDENTIAL

63 Mr John Pritchard

64 Dr David Leaman

65 Mr Roy Currie

65.1 Mr Roy Currie

66 Bruce McCollum and Sue McCollum

67 Mr Michael Hay

68 Ms Sharon Holmes

69 Ms Jan Illingworth

70 Mr Jon Ward

71 Mr Greg Went

72 Mrs Marilyn Danieli

73 Mr Rob Muir

74 Ms Aileen Bradley

75 Mr Jim Galletly

76 Mrs S Hamson

77 Mr Michael O'Leary

78 Mr Tony Cullenward

79 Professor George Williams and Jay Williams

80 Ms Shirley Tayor

81 Dr Clive Carlyle

82 Country Women's Association of NSW

83 Mr George Gordon

83.1 Mr George Gordon

84 Cottam Engineering

85 Finley Chamber of Commerce, Industry & Agriculture Inc

86 Ms Judith Murray

87 Mr Geoff Dunsdon

88 Mr John Dunmore

89 Pechelba Trust

90 Mr Craig Ashton

91 Mr Terry Bowring

91.1 Mr Terry Bowring

92 Mid-Western Regional Council and the Cudgegong Valley Water Users Group

92.1 Mid-Western Regional Council and the Cudgegong Valley Water Users Group

93 Mr Vin Byrnes

94 Mr David Milburn and Mrs Christine Milburn

95 NSW Irrigators Council

96 Mr Allan Amos

97 Prof Ian Falconer

98 G Brown

99 Mr Donald Ward

100 Mr Peter Stenner and Mrs Rose Stenner

101 Mr Peter Oataway

101.1 Mr Peter Oataway

101.2 Mr Peter Oataway

102 South West Anglers Association Inc

103 Michael Hawkins and Kate Hawkins

104 Mr Robert Warren

105 Mr Geoffrey Kiefel

106 D&M Stockfeeds

106.1 D&M Stockfeeds

107 Paroo River Association Inc

108 Mr Peter Millington

109 Murray Valley Water Diverters Advisory Association (NSW) Inc

110 Mr Simon Maynard

111 Mr Eric Heidecker

111.1 Mr Eric Heidecker

112 Mr Don McCleary

112.1 Mr Don McCleary

113 Mr Michael Tonner

114 Mrs Noela Golding

115 Mr Gordon Smith

116 Mr W Carr

117 Mr Murray Williams

118 Mr Donald Nixon

119 Miss Frances Corry

120 Mr Tom Loffler

121 The Nationals, Wentworth Carlwaa

122 Mrs B.M. Steward

123 Mrs Joan Pickersgill

123.1 Mrs Joan Pickersgill

124 Mrs Anne Muscat

125 Mr Ian Bowditch

126 Mr Gordon Fox and Mrs Barbara Fox

127 Mr Ron Cross

128 Mrs Elizabeth Cross

129 Mr John Evans

130 Mr David Read

131 Mr Ernie Tropeano and Mrs Virginia Tropeano

132 Mr Tim Lukins

133 Mr Michael Reid

134 One Oak Pty Ltd

135 Mr Tony Kennedy

136 Ms Sarah Dobney

137 Mr Roger Hall

138 Mr Peter Ravenscroft

139 Mr Henry Schneebeli

140 Peel Valley Water Users Association

141 Murray Shire Council

142 Mrs P J Hudson

143 Mr Ray Pugh

144 Mr Doug Fraser

145 Mr Vinoli Thampapilla

146 Peel Valley Water Users Association

146.1 Peel Valley Water Users Association

146.2 Peel Valley Water Users Association

147 Solartran Pty Ltd

148 Ms Lorraine Edwards

149 Mr Kel Robertson

150 Mr Russell Fisher

150.1 Mr Russell Fisher

151 Mr Bill Bailey

152 Mrs Frances Hutton

153 Mr Barrie Dexter and Mr Donald J Macleod

153.1 Mr Barrie Dexter and Mr Donald J Macleod

154 Mr Win Hawkins

155 Mr Gregory Ryan

156 South Australia River Communities

157 Mr Bill Murray

158 Mr John Ibbotson

159 Mr Michael Harris

160 Soroptimist International

161 Carrathool Shire Council

162 Mrs Annette Commins

163 Mr David May

163.1 Mr David May

164 Ms Megan Martin

165 CapeAbility Consultants Pty Ltd

166 Country Women's Association of NSW

167 Mr Leslie Worland

168 Robert Reid and Thelma Reid

169 Mr Lewis Wilson

170 Professional Fishermen's Association

171 Mr Donald J Macleod

172 Mr Adam Wettenhall

173 Australian Environmental Foundation

174 Mr John Williams MP

175 Wimmera Irrigators Association Inc.

175.1 Wimmera Irrigators Association Inc.

176 The Sandy Wallace Trust

177 Ms Judith Melville

178 Mrs Sophie Mirabella MP

179 Mr Garry Pagden

180 Dr Hania Lada

181 InterAg Services

182 Mr Andrew Parkes

183 Ms Deanne Vanderstok

184 Ms Lauren Picone

185 Ms Emma O'Brien

186 Ms Felicity Hennessy

187 Crichton Maxwell Pty Ltd

188 Wakool Shire Council

189 National Irrigators' Council

189.1 National Irrigators' Council

190 Stanislaw Pelczynski and Barbara Pelczynska

191 Ms Meredith Whykes-Tasker

192 Grampians Regional Development Australia

193 A3P

194 Ms Valerie Yule

194.1 Ms Valerie Yule

195 Leeton Shire Council

196 Australian Dairy Industry Council Inc

196.1 Australian Dairy Industry Council Inc

197 Mr Craig Isherwood

198 Loddon Shire Council

199 Mr Leo Stevenson

200 Cheryl Lonergan and Bernard Lonergan

201 Mr Robin Dohnt

201.1 Mr Robin Dohnt

202 Campbell Partnership

203 Mr Peter Flanagan

204 RW Hamilton and GG Hamilton

204.1 RW Hamilton and GG Hamilton

205 Mr Stuart Le Lievre

206 Mr Patrick Hayes

207 Mr T F Robinson

208 Walcha Council

209 Mr John Brian

210 Larry Williams and Narelle Williams

211 Tumut River Conservation and Rehabilitation Inc

212 Mr Jim Small AM

213 Mr Harry Johnson

213.1 Mr Harry Johnson

213.2 Mr Harry Johnson

214 Mr Chris Wharton

215 Mr John Fenson

216 Upper Catchment Water Committee

217 Mr Eugene Harris

218 Ms Gwen Laughlin

219 Ms Joy Cunningham

220 Mr Knox Durrant

221 Mr Trevor Randall

222 Brewarrina Shire Council

223 Mrs Dorothy Hargrave

224 Murray-Darling Basin Authority

225 Manuka Chaff Pty Ltd

226 Mr Alec English

227 Urban Taskforce Australia

228 Mr Bob Culhane

229 Mr Walter Grahame

230 Mr Peter Gately

231 Mr Bruce Lang

232 Mr Terence Dwyer

232.1 Mr Terence Dwyer

233 Mr Max Talbot

233.1 Mr Max Talbot

233.2 Mr Max Talbot

234 Mr Hector McDonald

235 Ms Jessica Stanford

236 Alexandrina Council

237 Mildura Development Corporation

238 Mrs Kristy Bartrop

239 Mr John Chant and Mrs Brenda Chant

240 Uniting Church of Australia, NSW and ACT Synod

240.1 Uniting Church of Australia, NSW and ACT Synod

241 B&W Rural

242 Western Murray Irrigation Limited (WMI)

243 Victorian Farmers Federation, Corryong Branch

244 Mr Allan Haggarty

245 Mr Jason Richardson

246 Mr Peter Calabria

247 Bourke Shire Council

248 Environmental Defenders Office (Victoria)

248.1 Environmental Defenders Office (Victoria)

249 The Hon. Tony Catanzariti MLC

250 Ian Holloway and Alice Holloway

251 Mr David Holloway and Mrs Margaret Holloway

252 Mr Chris Beale

253 Mr Roderic Anderson

254 NSW Murray Darling Basin Catchment Management Authorities

255 Murrumbidgee Valley Food and Fibre Association

255.1 Murrumbidgee Valley Food and Fibre Association

256 Ms Kitty Schiansky

257 Mr Mark Coulton MP

258 The Jackson Group

259 Riverina and Murray Regional Organisation of Councils (RAMROC)

260 Mr Peter Davidson

261 Holbrook Seeds Pty Ltd

262 Des Morgan and H Morgan

263 Barossa Infrastructure Ltd

264 Australian Floodplain Association

265 Goondiwindi Regional Council

266 Professor Chris Miller

267 Mr Chris & Belinda Stillard

268 Mrs Lesley Fischer

269 Dr Paul Recher

270 Mallee Family Care

270.1 Mallee Family Care

271 Mr Geoff Croker

272 Mr Allan Lieschke

273 Mr Glen Andreazza

274 Clarence Valley Council

275 West Corurgan Private Irrigation District

275.1 West Corurgan Private Irrigation District

276 Ms Meredith Landale

277 CONFIDENTIAL

278 Costa Exchange Pty Ltd

279 Ms Kathleen McIntosh

280 Border Rivers Food and Fibre

280.1 Border Rivers Food and Fibre

281 Murrumbidgee Private Irrigators Inc

282 Mr Colin Bull

283 Quambone Pastoral Co. Pty Ltd

284 Dr Stephen Tynan

284.1 Dr Stephen Tynan

285 John Waters and Esther Waters

286 Wakool River Association

287 Mr Peter Randall

288 Wakool Landholders Association

289 FutureFlow

290 Mr William Henshall

291 Berrigan Shire Council

292 Mr Peter Gill

293 Griffith Business Chamber

293.1 Griffith Business Chamber

294 Miss Laura Andreazza

295 The Rural City of Wangaratta

296 Mr John Jamison

297 Darling River Action Group Inc (DRAG)

298 Mrs Sue Ryder

299 Mrs Lorraine Elgar

300 Cr Norm Brennan

301 Auscott Limited

302 Mr John Groutsch

303 Mr Roger Shemilt

304 Namoi Water

304.1 Namoi Water

305 Mr Richard Lawson

306 Mr Keith Norman

307 Mr Peter Redfern

308 Renmark Paringa Council

309 High Security Irrigators Murrumbidgee

310 Ms Josephine Kelly

311 Mr Peter Serpell and Mrs Rhonda Serpell

312 South Australian Council of Social Service (SACOSS)

313 Mr Anthony Roddy

314 The Hon Bruce Scott MP

315 The Centre for Rural and Remote Mental Health

316 Lindsay Jarvis and Ann Jarvis

317 Environment Victoria

318 Mr Peter Cremasco

319 Ms Sally Dye

320 The National Climate Change Adaptation Research Facility - Water Governance Research Initiative

320.1 The National Climate Change Adaptation Research Facility - Water Governance Research Initiative

321 Mr Bill Hetherington

322 Sandor von Kontz

323 Professor Lin Crase

324 Riverina Wine Grapes Marketing Board

325 Hume Regional Development Australia Committee, Loddon Mallee Regional Development Australia Committee and Grampians Regional Development Australia Committee

326 Regional Development Australia - Mid North Coast NSW

327 Mr Ian Boyle

328 Goulburn Broken Catchment Management Authority

329 Wooloondool Farms

330 Mr Dudley Marrows

331 Ms Suzanne Robertson

332 Mr Wayde Bartlett

333 Michael Ryan and Susanne Ryan

334 Booth Associates

335 Gerry Vio and Giulia Vio

336 Mr Josip Dekanic

337 Mr Brian Walker

338 Mr J.C. Wiltjer

339 Mr Noel Hicks

340 Ms Berenice Murrie

341 Kevin Shield and June Shield

342 Mr Richard Hazelton

342.1 Mr Richard Hazelton

343 Mr John McGrath

344 Ms Jean Gall

345 Mr David Gall

346 Ms Louise Gall

347 Mr Bruce Brill and Mrs Bruce Brill

348 Mr Alan McPhate

349 Victorian Farmers Federation, Kiewa Branch

350 Murray River Action Group Incorporated

350.1 Murray River Action Group Incorporated

351 Mr Stan Dineen

351.1 Mr Stan Dineen

352 Mrs Carol Oataway

353 Greater Shepparton City Council

354 Gordon Ball and Phyllis Ball

355 Paul Trevethan and JC Trevethan

356 Dr Barry Hancock

357 Mr Warren Muirhead

358 Mr Col Shephard

359 Raymond Zanatta and Karen Zanatta

360 Dr Michael Stewardson and Professor Edward Maltby

361 Mr Greg Northover

362 CONFIDENTIAL

363 Tom Mackerras and Wendy Mackerras

364 Australian Wetlands and Rivers Centre, The University of NSW

365 Colleambally Irrigation Co-operative Ltd

366 The councils of Albury City, Corowa, Greater Hume & Urana Shires

367 Mr Malcolm W Hill

368 Environmental Farmers Network

369 National Water Commission

369.1 National Water Commission

370 Citrus Australia Ltd

371 Hay Shire Council

371.1 Hay Shire Council

372 Regional Development Australia, Riverina NSW

373 JohnTregenza and Elizabeth Tregenza

374 Birds Australia and Birds Observation & Conservation Australia

375 Murrumbidge Shire Council

376 Broken Hill City Council

377 National Program for Sustainable Irrigation

378 CONFIDENTIAL

379 North East Catchment Management Authority

380 Mr Gilbert Silby

381 Municipal Association of Victoria

382 Mr John Burge

383 Lower Murray Water

384 Sunraysia Rural Counselling  Service Inc

385 Ngarrindjeri Regional Authority Inc

386 Caroona Coal Action Group

387 Australian Conservation Foundation

388 National Parks Association of NSW, Armidale Branch

389 Ms Ruth Trigg

390 Ricegrowers' Association of Australia Inc

391 Gender Leadership and Social Sustainability Research Unit (GLASS), Monash University

392 Mr Barrie MacMillan

392.1 Mr Barrie MacMillan

393 Get Set Inc

394 Mildura Future Water Group

395 Victorian Farmers Federation

396 Mr Laurence Lewin

397 Mildura Rural City Council

398 Murray Irrigators Support Group

399 Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences (ABARES)

399.1 Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences (ABARES)

399.2 Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences (ABARES)

400 Inovact Consulting

401 Murray River Group of Councils and Greater Shepparton City Council

401.1 Murray River Group of Councils and Greater Shepparton City Council

402 Murray Darling Association Inc

402.1 Murray Darling Association Inc

403 AgForce Queensland

404 Ms Meredith Landale

404.1 Ms Meredith Landale

405 Braithwaite and Co.

406 Australian Centre for Cultural Environmental Research

407 Local Government Association of NSW & Shires Association of NSW

408 Water for Rivers

408.1 Water for Rivers

409 Inland Rivers Network

410 Mr Denis Tinkler

411 Albury City

411.1 Albury City

412 World Wildlife Fund (WWF) Australia

413 Balonne Shire Council

414 Clarence Valley Conservation Coalition Inc

415 Tandou Limited

416 Griffith City Council

417 Gwydir Valley Irrigators Association

418 Rubicon Water and University of Melbourne

418.1 Rubicon Water and University of Melbourne

419 Murrumbidgee Irrigation Ltd

419.1 Murrumbidgee Irrigation Ltd

420 NSW Business Chamber

421 South Australian Murray Irrigators Inc

422 CONFIDENTIAL

423 Mr Darryn Clifton

424 Mr Ian Mott

425 AgriFood Skills Australia

426 The Australian Workers' Union

427 Hume Regional Development Australia Committee

428 Split Rock Water Users Association

429 The Risorsa Group

430 Wentworth Group of Concerned Scientists

431 Mr Frank Conway

432 Indigo Shire Council

433 Seven Fields Pty Ltd

434 The Renmark Irrigation Trust

435 Condamine Alliance

436 Irrigation Australia Limited

437 The Environment Institute

438 Mr George McGregor

439 Ms Sandra Williams

440 Murray Irrigation Ltd

440.1 Murray Irrigation Ltd

440.2 Murray Irrigation Ltd

441 Mr Rick Pickering

442 Water Resource Committee Benalla VFF Branch

443 World of Trees

444 Mr Leslie Earl

445 Goulburn Valley Environment Group

446 Sunraysia Citrus Growers Inc

447 Mr Terry Court

448 Mrs Rosemary Burn, Mr James Burn and Mr Phillip Burn

449 Australian Dried Fruits Association, Merbein Branch

450 Associate Professor Andrew Western

451 Mr Michael McCormack MP

452 Southern Riverina Irrigators

452.1 Southern Riverina Irrigators

453 Ms Ros Pragnell

454 Mr Peter Raffaele and Mr Michael Raffaele

455 Mr John Mills

456 Macquarie River Food and Fibre

456.1 Macquarie River Food and Fibre

457 Dr Guy Roth

458 Ray Haigh and Belinda Haigh

459 South Australian Murray Irrigators Inc

460 CONFIDENTIAL

461 Wentworth Shire Council

461.1 Wentworth Shire Council

462 Every Voice

463 Bogan Shire Council Nyngan

464 Murrumbidgee Groundwater Inc

465 Finniss Catchment Group

466 Mr Bruce Simpson

467 Conservation Council of SA

468 Riverina Eastern Regional Organisation of Councils

469 Lachlan Valley Water

469.1 Lachlan Valley Water

470 Tumbarumba Shire Council

471 Mr Bart Brighenti

472 Caroona Coal Action Group

473 Department of Agriculture Fisheries and Forestry

474 Murray Group of Concerned Communities

474.1 Murray Group of Concerned Communities

474.2 Murray Group of Concerned Communities

475 Mr Anthony McAlary

475.1 Mr Anthony McAlary

476 CSIRO

477 Mr Leon Hopwood

478 Swan Hill Rural City Council

479 Gannawarra Shire Council

480 River, Lakes and Coorong Action Group Inc (RLCAG)

481 Mr Don Woods

481.1 Mr Don Woods

481.2 Mr Don Woods

482 Queensland Farmers' Federation

483 South Australian Citrus Industry Development Board

484 Robinvale & District Table Grape Growers Association

485 NSW Farmers' Association

486 Government of South Australia

486.1 Government of South Australia

487 Fifth Estate Consultancy Pty Ltd

488 Business SA

489 Hon Dean Brown AO

490 National Farmers' Federation

490.1 National Farmers' Federation

491 Smart Rivers

492 Riverina Citrus

493 Regional Development Australia - Far West NSW

494 Mr Gordon Nicholas

495 Holm Trading

496 Ms Louise Burge

497 Mr Tim Whetstone MP

498 Department of Regional Australia, Regional Development and Local Government

499 G T Backhouse

500 Mr Brendan Andreazza

501 Miss Teneeka Andreazza

502 Mr Peter Hanson

503 CONFIDENTIAL

504 Greater Hume Shire Council

505 City of Wagga Wagga

506 Mr Mark Gooden

507 Jean Stimson

508 A Graham

509 Caromar Pty Ltd

510 Mr John Girdwood

511 Conargo Shire Council

512 Mr Ashley Thomson

513 Russell Henderson and Noelene Henderson

514 Macquarie Marshes Environmental Landholders Association

515 Mr Paul Kahl AM MBE

516 Mr Robert Caldwell

516.1 Mr Robert Caldwell

517 Namoi Councils

517.1 Namoi Councils

518 Mrs Julie Andreazza

519 Mr Kevin Banbury

520 Colleambally Central School

521 Victorian Farmers Federation, Sunraysia Branch

522 St Peter's Primary School

523 Mainland Finance

523.1 Mainland Finance

524 Palinyewah Producers

525 Sustainable Population Australia

526 ACT Government

527 Gilbert + Tobin Centre of Public Law

528 CONFIDENTIAL

529 Dr Bill Johnston

530 United Dairy Famers of Victoria

530.1 United Dairy Famers of Victoria

530.2 United Dairy Famers of Victoria

531 Mr Graham McDonald

532 Department of Sustainability, Environment, Water, Population and Communities

533 Mr Frank Malcolm

534 Mr Austin Evans

535 Ms Maria Riedl

536 Mr RG McComb

537 Familycare

538 Mr Richard Bull, Mr David Anthony and Mr Gerry Lawson

539 Mrs Liz Yelland

540 Mr Theodorus Bollen

541 Ms Jeanine McRae

542 Moira Private Irrigation District

543 Mr Paul McCormack

544 The Rotary Club of Yenda

545 NSW Regional Communities Consultative Council

546 Mr Bill Robertson

547 Winemakers' Federation of Australia

548 Shire of Campaspe

548.1 Shire of Campaspe

549 Point Sturt and Districts Landcare Group Inc

550 Australia Institute of Agricultural Science and Technology

551 Murray Goulburn Co-operative Co Ltd

552 Boating Industry Association of South Australia Inc

553 Regional Development Australia, Murraylands & Riverland Inc. & Murraylands Tourism Partnership

554 National Association of Forest Industries

555 Northern Victoria Irrigators Inc

556 Dr Bruce Taylor

557 Mr Henry Jones

558 Managing the Murray Darling Basin from Lock Zero Advisory Group

559 Murray Valley Winegrowers' Inc

560 Mr Lloyd Thomson

561 Mr Barry Smith

562 Netafim Australia

563 Mr Jim McGann

564 Mr Brian Mills

565 Mr Jack Bennett

566 Ms Jennifer Hippisley

567 Mr Keith McRae

568 Ms Rachel Strachan

569 Ms Ruth Turpin

570 Craig Reynolds and Helen Reynolds

571 Deniliquin Council

572 Mrs Chris Sobey

573 Stewart Broome and Thelma Broome

574 Mr David Lindsay

574.1 Mr David Lindsay

575 Ms Betty Brady

576 Mr Brian Sainty

577 Youth Irrigation Network Inc - Murrumbidgee Branch

578 Mrs Frances Pietroboni

579 Ms Mary Quarisa

580 Ms Lisa Taliano

581 Mungindi - Menindee Advisory Council Inc

581.1 Mungindi - Menindee Advisory Council Inc

582 Orana Regional Organisation of Councils

583 Ms Katrina Hodgkinson MP

584 Mr John Fensom

585 NSW Government

586 Eastern Australia Agriculture

587 CONFIDENTIAL

588 Mr John Thompson

589 Australian Rain Technologies

589.1 Australian Rain Technologies

590 Mr Alistair Low

591 Ms Mary Chandler

591.1 Ms Mary Chandler

592 Mr Allan Jones

593 John Beer and Loraine Beer

594 Ms Jan Beer

595 CIT Water Exchange

595.1 CIT Water Exchange

596 Water Action Coalition

597 Franks Final Grade

597.1 Franks Final Grade

597.2 Franks Final Grade

598 Ms Acacia Rose

599 Mr Keith Molyneux

600 Mr John Bentley

601 Australian Bankers' Association Inc

602 Ms Jane Judd

603 Dr Rebecca Lester and Professor Peter Fairweather

604 NSW Aboriginal Land Council

605 Dubbo City Council

606 NSW Inland Forum

607 Mr Peter Bubb

608 Mr Peter Langley

609 Mr Bill Weakley

610 Ms Shirley Booth

611 Western Catchment Management Authority

612 Benerembah Warrawidgee Water Users Association (BWWUA)

613 Cooinda Cotton Co

614 Queensland Conservation Council

615 City of Greater Bendigo

616 Mr Keith Dunlop

617 Mr Rob Foster

617.1 Mr Rob Foster

617.2 Mr Rob Foster

618 National Australia Bank

619 Lower Macquarie Community and Farmers Group Inc

620 IHD Pty Ltd

621 Ms Julie Washington

622 Riversands Vineyards Pty Ltd

623 CONFIDENTIAL

624 Queensland Department of Environment & Resource Management

625 Mr John Storer

626 CONFIDENTIAL

627 CONFIDENTIAL

628 Professor Snow Barlow, Dr Bob Farquharson and Professor John Langford

629 NSW Council of Freshwater Anglers Inc.

629.1 NSW Council of Freshwater Anglers Inc.

630 Mr Jim Crowe

631 Murray Malee Local Learning and Employment Network

631.1 Murray Malee Local Learning and Employment Network

632 National Aglime Association Incorporated

633 Victorian Limestone Producers Association

634 Mr Timothy Miles

635 Mr Rohan Collins-Roe

636 Mr Peter Croft

637 The Institute for Applied Ecology and The National Centre for Social and Economic Modelling - University of Canberra

638 Mr Jeremy Morton

639 Dr Jamie Pittock

640 Central Downs Irrigators Limited

641 DH Consulting

642 Mr John Condon

643 Dr John Cox

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print