House of Representatives Committees

Standing Committee on Primary Industries and Regional Services

Inquiry into infrastructure and the development of Australia's regional areas

Submissions

Submissions to this inquiry were received from the following individuals/organisations. Copies of some of those submissions are available on this site as pdf documents. Copies of all submissions are available from the Committee Secretariat.

(To view or print the pdf documents, you will require the Acrobat Reader®, which can be downloaded free of charge from Adobe®.)

No. Received from
1 Mr Mathew Coffey
2 Mr Geoff Wilson (PDF Format 34 KB)
3 Mr John Medina
4 Capricornia Consulting Services Pty Ltd (PDF Format 6 KB)
5 Mr Ian de Mol
6 Mrs Jean Cameron
7 Murrindindi Shire Council
8 Wide Bay-Burnett Regional Economic Development Association Inc.
9 NSW Farmers, Poultry Meat Group, Tamworth Branch
10 Mr W M Radford
11 Narrandera Shire Council
12 The Shire of Kojunup (PDF Format 14 KB)
13 Mr Alex B Savidge
14 Biggenden Shire Council
15 Cooloola Coast GreatGreat Sandy Straits Tourism Association
16 Victorian Association of Forest Industries
17 Belyando Shire Council
18 Confidential
19 Lower Murray Water
20 Bicycle Gold Coast User Group (PDF Format 13 KB)
21 Ms Linda Carmody (PDF Format PDF Format 6 KB)
22 Mr Gary Photinos (PDF Format PDF Format 7 KB)
23 Mr Bill Loveday (PDF Format PDF Format 12 KB)
24 Dr Paul Atkins (PDF Format PDF Format 5 KB)
25 Dululu Progress Association and School of Arts Committee
26 Assistant Professor Bruce Davis
27 Bicycle Association Gold Coast (PDF Format 13 KB)
28 Macquarie Area Health Service (PDF Format 5 KB)
29 Mr John Cogill (PDF Format 12 KB)
30 Bicycle Queensland Inc. (PDF Format 7 KB)
31 Associate Professor Philip Laird (PDF Format 24 KB)
32 Hon Bob Katter, MP (on Behalf of the Hell's Gates Development Council
33 District Council of Kapunda and Light (PDF Format 9 KB)
34 Mr R W "Joe" Murray
35 Mount Alexander Shire Council
36 Ms Susan Stribling
37 ERIC Environmental Research & Information Consortium (PDF Format 15 KB)
38 Commonwealth Bank of Australia
39 Banana Shire Council
40 Goulburn City Council
41 Women for Power
42 Glenwood Progress Association Inc.
43 Loddon Shire Council (PDF Format 11 KB)
44 Professor J E Pratley (PDF Format 14)
45 Barkly Regional Economic Development Committee Inc. (PDF Format 266 KB)
46 Moyne Shire Council
47 Wodonga Rural City Council
48 Confidential
49 Adelaide Hills Regional Development Board
50 Council of the City of Lithgow
51 Melton Shire Council (PDF Format 7 KB)
52 Murrumbidgee Irrigation Ltd (PDF Format 36 KB)
53 Dr John Nightingale (PDF Format 53 KB)
54 Newcastle Cycleways Movement Incorporated (PDF Format 229 KB)
55 Ms Pam Dean (PDF Format 7 KB)
56 Mr Malcolm Healey (PDF Format 12 KB)
57 Infrastructure Association of Queensland Inc.
58 Hawkesbury Chamber of Commerce Inc.
59 Ms Kelly Hoare, MP
60 Mr Bernard Griffin
61 Mr Carey McIver
62 West Wimmera Shire Council
63 Eden Community Access Centre
64 Ms Dorothy McClelland
65 Perry Shire Council (PDF Format 15 KB)
66 Mr Ian Temby
67 Mr Martin O'Brien
68 Rural Action Movement of Victoria Inc.
69 South Gippsland Shire Council
70 Hon Dick Adams, MP (PDF Format 56 KB)
71 GrowZone Development Network (PDF Format 49 KB)
72 Flinders Shire Council
73 University of South Australia, Whyalla Campus (PDF Format 21 KB)
74 Griffith Multicultural Community Group (PDF Format 9 KB)
75 Mr James Vaughan
76 The South West Strategy Group (PDF Format 59 KB)
77 Kimberley Professional Fishermen's Association (PDF Format 13 KB)
78 Curtin University of Technology (PDF Format 20 KB)
79 Ms Susan McDonald
80 Central Western Queensland Remote Area Planning & Development Board (PDF Format 87 KB)
81 Wakefield Transport (PDF Format 268 KB)
82 Central Tablelands Farm Forestry Project
83 Mr D Pickard
84 Plantations for Australia - The 2020 Vision (PDF Format 12 KB)
85 Wentworth Shire Council (PDF Format 12 KB)
86 Mr T L Barker
87 Human Rights and Equal Opportunity Commission (PDF Format 69 KB)
88 SE Area Consultative Committee and Greater Green Triangle Area Consultative Committee (PDF Format 8 KB)
89 Ipswich City Council
90 National Dryland Salinity Program (PDF Format 20 KB)
91 Regional Airlines Association of Australia (PDF Format 12 KB)
92 Ballarat City Council (PDF Format 67 KB)
93 Capricorn District Infrastructure Regulation Liaison Group
94 Isolated Children's Parent's Association of Australia Inc. (PDF Format 36 KB)
95 South East Economic Development Board
96 James Cook University Townsville (PDF Format 16 KB)
97 Goulburn-Murray Water (PDF Format 35 KB)
98 Campaspe Economic Development Board Inc.
99 Wheatbelt Area Consultative Committee (PDF Format 18 KB)
100 University of New England (PDF Format 19 KB)
101 North Queensland Economic Development Board (PDF Format 16 KB)
102 Mr Alan Ross (PDF Format 24 KB)
103 Cycling Industry Association of South Australia (PDF Format 7 KB)
104 Tidal Energy Australia
105 Mr C Williams
106 Poona Ratepayers and Progress Association Inc.
107 People for Ecologically Sustainable Transport
108 Gosford City Council
109 Barcoo Shire Council
110 Bundaberg City Council
111 The Eden Foundation
112 NRMA
113 Dubbo City Council
114 Mr Eric Manners (PDF Format 5 KB)
115 South Australian Wine and Brandy Industry Association Inc.
116 Coliban Region Water Authority
117 Peel Development Commission
118 University of Southern Queensland (PDF Format 22 KB)
119 South West Development Commission (PDF Format 25 KB)
120 South Australian Regional Development Association Inc. (PDF Format 16 KB)
121 Mount Isa City Council
122 Office of the Mayor, Mount Isa City Council
123 University of Tasmania (PDF Format 10 KB)
124 Australian Communications Authority
125 Leighton Contractors Pty Limited (PDF Format 18 KB)
126 Riverina Regional Development Board (PDF Format 35 KB)
127 Winton Shire Council
128 National Rural Health Alliance (PDF Format 150 KB)
129 Council of Small Business Organisations of Australia Ltd (PDF Format 18 KB)
130 NSW Forest Products Association Ltd (PDF Format 44 KB)
131 Australian Local Government Association (PDF Format 41 KB)
132 Capelec (Capricornia Electricity Corporation Limited)
133 Mr D Weber (PDF Format 8 KB)
134 Kinhill Pty Ltd (PDF Format 12 KB)
135 Atkinson Buaraba Catchment Landcare Group Inc.
136 Ms Kaye Trainor
137 Australian Wheat Board Limited (PDF Format 114 KB)
138 Wyong Shire Council (PDF Format 25 KB)
139 Albury Wodonga Multicultural Resource Centre Inc. (PDF Format PDF Format 11 KB)
140 North Queensland Electricity Corporation Limited (PDF Format 18 KB)
141 Townsville Enterprise Limited (PDF Format 56 KB)
142 QANTAS Airways (PDF Format 21 KB)
143 Hepburn Shire Council
144 Ms Lorraine Percy
145 Aircraft Owners and Pilots Association of Australia (AOPA) (PDF Format 34 KB)
146 National Party of Queensland
147 CSIRO (PDF Format 28 KB)
148 Seafood Council (SA) Ltd
149 Burnett Water Development Group
150 Avalon Airport Australia Pty Ltd
151 South East Area Consultative Committee Inc.
152 Torres Strait Regional Authority (PDF Format 13 KB)
153 Goldfields Esperance Development Commission (PDF Format 241 KB)
154 Mr Graham Thomas
155 Glenelg Shire Council
156 Dawson Valley Development Association Inc. (DVDA) (PDF Format 19 KB)
157 Fraser Coast Development Council
158 City of Onkaparinga and Alexandrina and Adelaide Hills Councils (PDF Format 51 KB)
159 Timber Towns Victoria (PDF Format 15 KB)
160 Mrs I Rosser
161 Delatite Shire Council
162 Bicycle Federation of Australia (PDF Format 774 KB)
163 Rural Technologies of Australia Pty Ltd (PDF Format 25 KB)
164 Centre for Research and Learning in Regional Australia (CRLRA)and Tasmanian Employment Advisory Council (TEAC)
165 Great Southern Area Consultative Committee (PDF Format 572 KB)
166 Regional Business Development Network Inc. (PDF Format 31 KB)
167 Central Goldfields Shire Council (PDF Format 37 KB)
168 Department of Industry, Science and Resources
169 Katherine Region Economic Development Organisation Inc. (PDF Format 34KB)
170 Melton Shire Council (supplementary)
171 Cooloola Shire Council
172 Central Qld Organisation of Councils
173 Borroloola Council Remote Area Transport Advisory Committee
174 FreightCorp (PDF Format 28 KB)
175 Australasian Railway Association Inc. (PDF Format 50 KB)
176 Townsville City Council (PDF Format 72 KB)
177 South East NSW Area Consultative Committee
178 Murray Regional Development Board Inc.
179 The Australian Gas Light Company (PDF Format 20 KB)
180 Hunter Area Consultative Committee
181 Association of Consulting Surveyors Australia (PDF Format 32 KB)
182 Municipal Association of Victoria
183 Canegrowers (PDF Format 34 KB)
184 Royal Flying Doctor Service of Australia
185 Eyre Regional Development Board (PDF Format 52 KB)
186 Moree Plains Shire
187 Greater Taree City Council
188 Outback Highway Development Council
189 Council for Regional Development Northern Territory
190 Southern Cross University (PDF Format 20 KB)
191 Northern Territory Area Consultative Committee (PDF Format 38 KB)
192 Bega Valley Shire Council (PDF Format 16 KB)
193 Narromine Shire Council (PDF Format 5KB)
194 Plantations North East
195 Northern Rivers Regional Organisation of Councils Inc. (PDF Format 123 KB)
196 Investment Albury Wodonga
197 Trees South West-South West Regional Plantation Committee Western Australia (PDF Format 9 KB)
198 City of Port Adelaide Enfield
199 Murray Irrigation Limited
200 Ms Jan Darlington
201 Australian Manufacturing Workers Union
202 Department of Defence (PDF Format 22 KB)
203 Civil Contractors Federation Western Australian Branch (PDF Format 53 KB)
204 Junee Shire Council (PDF Format 5 KB)
205 Australian Women in Agriculture (PDF Format 50 KB)
206 Queensland Farmers' Federation (PDF Format 18 KB)
207 Mackay Tourism and Development Bureau (PDF Format 18 KB)
208 Emeritus Professor Lance Endersbee
209 Murrumbidgee Irrigation Limited (supplementary) (PDF Format 12 KB )
210 Electricity Supply Association of Australia Limited (PDF Format 34 KB)
211 Ms Bev Lukin
212 Local Government Association of Tasmania (PDF Format 49 KB)
213 Mr Phil McDonald
214 Mr A Parry
215 Australian Council for Infrastructure Development Limited (PDF Format 56 KB)
216 Department of Veterans' Affairs (PDF Format 20 KB)
217 Lockyer Catchment Co-ordinating Committee Incorporated
218 Mid West Development Commission (PDF Format 28 KB)
219 Canberra Business Council (PDF Format 24 KB)
220 Outback Regional Development Council Inc. (PDF Format 30 KB)
221 National Party of Australia Victoria (PDF Format 17 KB)
222 Gippsland Development Ltd (PDF Format 9 KB)
223 Yorke Regional Development Board (PDF Format 9 KB)
224 SPEEDRAIL Group
225 Australian Constructors Association (PDF Format 171 KB)
226 Peak Downs Shire
227 Tourism Task Force
228 NSW Farmers' Association (PDF Format 42 KB)
229 West and North West Tasmania's Regional Councils (PDF Format 91 KB)
230 National Tertiary Education Union (PDF Format 66 KB)
231 Wagga Wagga City Council (PDF Format 58 KB)
232 Northern Territory Government (PDF Format 462 KB)
233 Victorian Farmers Federation
234 Institution of Engineers (PDF Format 28 KB)
235 The Pharmacy Guild of Australia
236 Nebo Shire Council
237 Department of Immigration and Multicultural Affairs
238 National Farmers Federation (PDF Format 122 KB)
239 Australian Automobile Association
240 Department of Communications, Information Technology and the Arts (PDF Format 60 KB)
241 Bicycle Industries and Traders' Assocation Inc.
242 Royal Australian Planning Institute
243 Local Government Association of the Northern Territory (PDF Format (PDF Format 248 KB) )
244 Princes Freeway Action Committee (PDF Format 71 KB)
245 Australian Sugar Milling Council
246 Australian Capital Region Leaders' Forum (PDF Format 13 KB)
247 Victorian Government (PDF Format 107 KB)
248 Hastings Council
249 Department of Foreign Affairs and Trade
250 Department of Family and Community Services (PDF Format 39 KB)
251 Northern Territory University (PDF Format 16 KB)
252 Tourism Council Australia (PDF Format 35 KB)
253 Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (PDF Format 101 KB)
254 Australian Project Developments Pty Ltd (PDF Format 26 KB)
255 Department of Transport and Regional Services
256 Wide Bay-Burnett Regional Economic Development Association Inc. (supplementary to submission no 8)
257 Queensland Government
258 Department of Education, Training and Youth Affairs (PDF Format 53 KB)
259 Charters Towers City Council
260 New South Wales Government (PDF Format 69 KB)
261 National Farmers' Federation (supplementary to submission no 238)
262 Albury-Wodonga Area Consultative Committee (PDF Format 142 KB)
263 Cardwell Shire Council and Tully Sugar
264 MITEZ Inc.
265 Mareeba District Chamber of Commerce Inc. (PDF Format 14 KB)
266 Cook Shire Council
267 Howard and District Progress Association Inc.
268 REST Superannuation (PDF Format 12 KB)
269 Edith Cowan University
270 AutoRent-Hertz (PDF Format 10 KB)
271 Environment Australia (PDF Format 68 KB)
272 Cable and Wireless Optus (PDF Format 26 KB)
273 Western Australian Government
274 Warnambool City Council (PDF Format 43 KB)
275 South Australian Government
276 Mr C Parsonage (PDF Format 84 KB)
277 Minerals Council of Australia (PDF Format 11 KB)
278 Centre for Higher Education Management and Policy, UNE
279 Mr R Epps
280 Mr A Witherby (PDF Format 7 KB)
281 Mr R Stayner (PDF Format 13 KB)
282 Newcastle and Hunter Business Chamber
283 Mr Alex B Savidge (supplementary to submission no 13)
284 Tasmanian Government
285 Department of Health and Aged Care
286 Regional Development Council of Western Australia
287 Telstra (PDF Format 25 KB)
288 Kangaroo Island Development Board Incorporated
289 Cardwell Shire Council (supplementary to submission no 263)
290 Ms W Maddocks
291 The Coorong District Council (SA) (PDF Format 704 KB)
292 F Argy (PDF Format 13 KB)
293 Century Orchards Pty Ltd (PDF Format 8 KB)
294 Australian Constructors Association (supplementary to submission no 225) (PDF Format 31 KB)
295 Department of Communications, Information Technology and the Arts (supplementary to submission no 240) (PDF Format 30 KB)
296 Associate Professor Philip Laird (supplementary to submission no 31) (PDF Format 5 KB)
297 Rural Doctors' Association of Victoria
298 Braddon Business Centre (PDF Format 53 KB)
299 University of Ballarat
300 Burnie City Council
301 Murraylands Regional Development Board Inc
302 South Australian Department of Administrative and Information Services (PDF Format 13 KB)
303 National Sea Highway Committee

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print
Back to top