House of Representatives Committees

Joint Standing Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade

Committee Members - 44th Parliament

The committee's resolution of appointment states that the committee consist of 32 members, 12 Members of the House of Representatives to be nominated by the Government Whip or Whips, 8 Members of the House of Representatives to be nominated by the Opposition Whip or Whips or by any minority group or independent Member, 5 Senators to be nominated by the Leader of the Government in the Senate, 5 Senators to be nominated by the Leader of the Opposition in the Senate and 2 Senators to be nominated by any minority group or independent Senator.

In the 44th Parliament, the Committee has established four sub-committees, as follows:

Members of the full Committee and each sub-committee are listed below.


Full Committee Membership

The Hon Teresa Gambaro MP (Chair) (Liberal Party of Australia, Brisbane, QLD)

Mr Nick Champion, MP (Deputy Chair) (Australian Labor Party, Wakefield, SA)

Senator Mark Bishop (Australian Labor Party, WA)

Senator Alan Eggleston (Liberal Party of Australia, WA)

Senator David Fawcett (Liberal Party of Australia, SA)

Senator Mark Furner (Australian Labor Party, QLD)

Senator Helen Kroger (Liberal Party of Australia, VIC)

Senator the Hon Ian Macdonald (Liberal Party of Australia, QLD)

Senator Anne McEwen (Australian Labor Party, SA)

Senator Stephen Parry (Liberal Party of Australia, TAS)

Senator the Hon Lisa Singh (Australian Labor Party, TAS)

Senator the Hon Ursula Stephens (Australian Labor Party, NSW)

Senator Peter Whish-Wilson (Australian Greens, TAS)

Senator Nick Xenophon (Independent, SA)

The Hon Michael Danby MP (Australian Labor Party, Melbourne Ports, VIC)

The Hon David Feeney MP (Australian Labor Party, Batman, VIC)

Mr Laurie Ferguson MP (Australian Labor Party, Werriwa, NSW)

The Hon Alan Griffin MP (Australian Labor Party, Bruce VIC)

Mr Alex Hawke MP (Liberal Party of Australia, Mitchell, NSW)

Dr Dennis Jensen MP (Liberal Party of Australia, Tangney, WA)

Mr Ewen Jones MP (Liberal Party of Australia, Herbert, QLD)

Mr Craig Kelly MP (Liberal Party of Australia, Hughes, NSW)

The Hon Richard Marles MP (Australian Labor Party, Corio, VIC)

Mr Andrew Nikolic MP (Liberal Party of Australia, Bass, TAS

The Hon Tanya Plibersek MP (Australian Labor Party, Sydney, NSW)

Mr Don Randall MP (Liberal Party of Australia, Canning, WA)

Mr Wyatt Roy MP (Liberal Party of Australia, Longman, QLD)

The Hon Philip Ruddock MP (Liberal Party of Australia, Berowra NSW)

The Hon Bruce Scott MP (Nationals, Maranoa, QLD)

Mr Luke Simpkins MP (Liberal Party of Australia, Cowan WA)

The Hon Dr Sharman Stone MP (Liberal Party of Australia, Murray VIC)

Ms Maria Vamvakinou MP (Australian Labor Party, Calwell, VIC)




Sub-Committee Membership

Under its resolution of appointment, the Committee has the power to establish Sub-Committees, and in the current Parliament has established four Sub-Committees: Foreign Affairs and Aid, Defence, Trade and Human Rights. Membership of the Sub-Committees is open to all members of the full Committee. Each Sub-Committee has its own Chair and Deputy Chair. The Chair and Deputy Chair of the full Committee are ex-officio members of each of the Sub-Committees.

Sub-Committee membership is as follows:


Foreign Affairs and Aid Sub-Committee Defence Sub-Committee


Hon Dr Sharman Stone (Chair)
Senator the Hon Ursula Stephens (Deputy Chair)
Mr Nick Champion (ex officio)
Hon Mr Michael Danby MP
Senator David Fawcett
Hon Mr David Feeney MP
Mr Laurie Ferguson MP
Senator Mark Furner
Hon Ms Teresa Gambaro MP (ex officio)
Hon Mr Alan Griffin MP
Mr Alex Hawke MP
Dr Denis Jensen MP
Mr Craig Kelly MP
Senator Helen Kroger
Senator the Hon Ian Macdonald
Hon Mr Richard Marles MP
Senator Anne McEwen
Mr Andrew Nikolic MP
Senator Stephen Parry
Hon Ms Tanya Plibersek MP
Mr Don Randall MP
Hon Mr Philip Ruddock MP
Mr Luke Simpkins MP
Senator Lisa Singh
Ms Maria Vamvakinou MP


Senator David Fawcett (Chair)
Hon Mr Alan Griffin MP (Deputy Chair)
Senator Mark Bishop
Mr Nick Champion MP (ex officio)
Hon Mr Michael Danby MP
Hon Mr David Feeney MP
Senator Mark Furner
Hon Ms Teresa Gambaro (ex officio)
Mr Alex Hawke MP
Dr Denis Jensen MP
Mr Ewen Jones MP
Mr Craig Kelly MP
Senator Helen Kroger
Senator the Hon Ian Macdonald
Hon Mr Richard Marles MP
Mr Andrew Nikolic MP
Senator Stephen Parry

Inquiry Secretary:
Ms Vikki Darrough
Ph: 02 6277 4306
Inquiry Secretary:
Mr Jerome Brown (also Committee Secretary)
Ph: 02 6277 2313    

Trade Sub-Committee Human Rights Sub-Committee


Hon Mr Bruce Scott MP (Chair)
Ms Maria Vamvakinou MP (Deputy Chair)
Mr Nick Champion MP (ex officio)
Hon Ms Teresa Gambaro MP (ex officio)
Mr Alex Hawke MP
Mr Ewen Jones MP
Mr Craig Kelly MP
Senator the Hon Ian Macdonald
Hon Mr Richard Marles MP
Senator Stephen Parry
Hon Ms Tanya Plibersek MP
Mr Don Randall MP
Mr Wyatt Roy MP
Senator the Hon Ursula Stephens
Hon Dr Sharman Stone MP


Mr Luke Simpkins MP (Chair)
Senator Anne McEwen (Deputy Chair)
Mr Nick Champion MP (ex officio)
Hon Mr Michael Danby MP
Mr Laurie Ferguson MP
Hon Ms Teresa Gambaro MP (ex officio)
Hon Mr Alan Griffin MP
Senator Stephen Parry
Hon Ms Tanya Plibersek MP
Hon Mr Philip Ruddock MP
Senator Lisa Singh
Senator the Hon Ursula Stephens
Hon Dr Sharman Stone
Ms Maria Vamvakinou MP

Inquiry Secretary:
Mr Andrew Dawson
Ph: 02 6277 4586
Inquiry Secretary:
Ms Sonya Fladun
Ph: 02 6277 4318

For futher information on the Committee and its Sub-Committees contact the Committee Secretariat.

  • A list of former Chairs of the Committee is available in the Department of the Parliamentary Library's Parliamentary Handbook of the Australian Parliament, published by the Australian Government Publishing Service (AGPS).
  • For details of membership of the Committee and its Sub-Committees in previous Parliaments, contact the Committee Secretariat

    Back to top

  • Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print
    Back to top