Appendix 5

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

app_05

Appendix 5―Membership of the Standing Orders and Procedure Committees

Part I – Standing Orders Committee 1901 – 1987

Year
Appointed

1901–021

Appointed 5 June 1901
(J.23)

 

President (Baker, Sir Richard Chaffey (FT) )

Chairman of Committees (Best, Robert Wallace (Prot))

Dobson, Henry (FT)

Downer, Sir John William (Prot)

Gould, Albert John (FT)

Harney, Edward Augustine (FT)

Higgs, William Guy (ALP)

O’Connor, Richard Edward (Prot)

Zeal, William Austin (Prot)

 

1903

Appointed 28 May 1903
(J.8)

 

President (Baker, Sir Richard Chaffey (FT))

Chairman of Committees (Best, Robert Wallace (Prot))

Harney, Edward Augustine (FT)

Dobson, Henry (FT; TARIFF REFORM) (from 7/10/1903)

Downer, Sir John William (Prot)

Gould, Albert John (FT)

Higgs, William Guy (ALP)

O’Connor, Richard Edward (Prot) (till 27/9/1903)

Playford, Thomas (Prot)

Zeal, William Austin (Prot)

 

1904

Appointed 3 March 1904
(J.7)

 

President (Baker, Sir Richard Chaffey (FT))

Chairman of Committees (Higgs, William Guy (ALP) (from 16/3/1904)

Higgs, William Guy (ALP) (till 16/3/1904 when elected as Chairman of Committees)

Best, Robert Wallace (Prot) (from 14/4/1904)

Dobson, Henry (TARIFF REFORM)

Gould, Albert John (FT)

Pearce, George Foster (ALP)

Playford, Thomas (Prot)

Trenwith, William Arthur (Ind)

Zeal, William Austin (Prot)

 

1905

Appointed 29 June 1905
(J.3)

 

President (Baker, Sir Richard Chaffey (FT))

Chairman of Committees (Higgs, William Guy (ALP))

Best, Robert Wallace (Prot)

Dobson, Henry (TARIFF REFORM)

Gould, Albert John (FT)

Pearce, George Foster (ALP)

Playford, Thomas (Prot)

Symon, Josiah Henry (FT)

Trenwith, William Arthur (Ind)

 

1906

Appointed 14 June 1906
(J.11)

 

President (Baker, Sir Richard Chaffey (FT))

Chairman of Committees (Higgs, William Guy (ALP))

Best, Robert Wallace (Prot)

Dobson, Henry (TARIFF REFORM)

Gould, Albert John (Anti–Soc from 1906)

Pearce, George Foster (ALP)

Playford, Thomas (Prot)

Symon, Josiah Henry (Anti–Soc from 1906)

Trenwith, William Arthur (Ind)

 

1907

Appointed 21 February 1907
(J.8)

 

President (Gould, Albert John (Anti–Soc))

Chairman of Committees (Pearce, George Foster (ALP))

Best, Robert Wallace (Prot)

Clemons, John Singleton (FT)

Dobson, Henry (TARIFF REFORM)

Keating, John Henry (Prot)

St Ledger, Anthony James Joseph (Anti–Soc)

Symon, Josiah Henry (Anti–Soc)

Trenwith, William Arthur (Ind)

 

1907–08

Appointed 4 July 1907
(J.8)

 

President (Gould, Albert John (Anti–Soc))

Chairman of Committees (Pearce, George Foster (ALP))

Best, Robert Wallace (Prot)

Clemons, John Singleton (FT)

Dobson, Henry (TARIFF REFORM)

Guthrie, Robert Storrie (ALP)

St Ledger, Anthony James Joseph (Anti–Soc)

Symon, Josiah Henry (Anti–Soc)

Trenwith, William Arthur (Ind)

 

1908

Appointed 17 September 1908
(J.10)

 

President (Gould, Albert John (Anti–Soc))

Chairman of Committees (Pearce, George Foster (ALP) till 13/11/1908; Dobson, Henry (TARIFF REFORM) from 25/11/1908)

Best, Robert Wallace (Prot)

Clemons, John Singleton (FT)

Dobson, Henry (TARIFF REFORM) (till 25/11/1908 when elected as Chairman of Committees)

Guthrie, Robert Storrie (ALP)

St Ledger, Anthony James Joseph (Anti–Soc)

Symon, Josiah Henry (Anti–Soc)

Trenwith, William Arthur (Ind)

 

1909

Appointed 27 May 1909
(J.10)

 

President (Gould, Albert John (Anti–Soc))

Chairman of Committees (Dobson, Henry (TARIFF REFORM))

Best, Robert Wallace (Prot)

Clemons, John Singleton (FT)

Guthrie, Robert Storrie (ALP)

McGregor, Gregor (ALP)

St Ledger, Anthony James Joseph (Anti–Soc)

Symon, Josiah Henry (Anti–Soc)

Trenwith, William Arthur (Ind)

 

1910

Appointed 6 July 1910
(J.14)

 

President (Turley, Henry (ALP))

Chairman of Committees (O’Keefe, David John (ALP))

Clemons, John Singleton (Anti–Soc from 1910)

Guthrie, Robert Storrie (ALP)

McGregor, Gregor (ALP)

Millen, Edward Davis (Anti–Soc)

Russell, Edward John (ALP)

St Ledger, Anthony James Joseph (Anti–Soc)

Symon, Josiah Henry (Anti–Soc)

 

1911

Appointed 6 September 1911
(J.13)

 

President (Turley, Henry (ALP))

Chairman of Committees (O’Keefe, David John (ALP))

Clemons, John Singleton (Anti–Soc)

Guthrie, Robert Storrie (ALP)

McGregor, Gregor (ALP)

Millen, Edward Davis (Anti–Soc)

Needham, Edward (ALP)

Russell, Edward John (ALP)

St Ledger, Anthony James Joseph (Anti–Soc)

 

1912

Appointed 20 June 1912
(J.12)

 

President (Turley, Henry (ALP))

Chairman of Committees (O’Keefe, David John (ALP))

Clemons, John Singleton (Anti–Soc)

Guthrie, Robert Storrie (ALP)

McGregor, Gregor (ALP)

Millen, Edward Davis (Anti–Soc)

Needham, Edward (ALP)

Russell, Edward John (ALP)

St Ledger, Anthony James Joseph (Anti–Soc)

 

1913

Appointed 27 August 1913
(J.23)

 

President (Givens, Thomas (ALP))

Chairman of Committees (O’Keefe, David John (ALP))

Clemons, John Singleton (Lib from 1913)

Gould, Albert John (Lib from 1913)

Guthrie, Robert Storrie (ALP)

McGregor, Gregor (ALP)

Russell, Edward John (ALP)

Turley, Henry (ALP)

 

1914

Appointed 16 April 1914
(J.13)

 

President (Givens, Thomas (ALP))

Chairman of Committees (O’Keefe, David John (ALP) till 30/7/1914; Henderson, George (ALP) from 9/10/1914)

Clemons, John Singleton (Lib)

Gould, Albert John (Lib)

Guthrie, Robert Storrie (ALP)

McGregor, Gregor (ALP)

Pearce, George Foster (ALP)

Russell, Edward John (ALP)

Turley, Henry (ALP)

 

1914–15–16–172

Appointed 9 October 1914
(J.13)

 

President (Givens, Thomas (ALP; Nat from 1917))

Chairman of Committees (Henderson, George (ALP; Nat from 1917))

Barnes, John (ALP)

de Largie, Hugh (ALP; Nat from 1917)

Gould, Albert John (Lib)

Guthrie, Robert Storrie (ALP; Nat from 1917)

Millen, Edward Davis (Lib from 1913; Nat from 1917)

O’Keefe, David John (ALP)

Turley, Henry (ALP)

 

1917–18–19

Appointed 12 July 1917
(J.9)

 

President (Givens, Thomas (Nat))

Chairman of Committees (Shannon, John Wallace (Lib))

Barnes, John (ALP)

de Largie, Hugh (Nat)

Foll, Hattil Spencer (Nat)

Guthrie, Robert Storrie (Nat from 1917)

McDougall, Allan (ALP)

O’Keefe, David John (ALP)

Thomas, Josiah (Nat)

 

1920–212

Appointed 3 March 1920
(J.10)

 

President (Givens, Thomas (Nat))

Chairman of Committees (Shannon, John Wallace (Lib) till 30/6/1920; Bakhap, Thomas Jerome Kingston (Lib) from 21/7/1920)

Barnes, John (ALP) (till 30/6/1920)

Crawford, Thomas William (Nat) (from 14/4/1921)

de Largie, Hugh (Nat)

Duncan, Walter Leslie (Nat) (from 22/7/1920)

Earle, John (Nat)

Elliott, Harold Edward (Nat) (from 22/7/1920)

Foll, Hattil Spencer (Nat)

Gardiner, Albert (ALP; Prog Lab) (from 22/7/1920)

Guthrie, Robert Storrie (Nat) (died 20/1/1921)

Lynch, Patrick Joseph (Nat) (from 22/7/1920)

McDougall, Allan (ALP) (till 30/6/1920)

O’Keefe, David John (ALP) (till 30/6/1920)

 

19222

Appointed 30 June 1922
(J.16)

 

President (Givens, Thomas (Nat))

Chairman of Committees (Bakhap, Thomas Jerome Kingston (Lib))

Crawford, Thomas William (Nat)

de Largie, Hugh (Nat)

Duncan, Walter Leslie (Nat)

Elliott, Harold Edward (Nat)

Foll, Hattil Spencer (Nat)

Gardiner, Albert (ALP; Prog Lab)

Lynch, Patrick Joseph (Nat)

 

19232

Appointed 1 March 1923
(J.10)

 

President (Givens, Thomas (Nat))

Chairman of Committees (Bakhap, Thomas Jerome Kingston (Lib) till 30/6/1923; Newlands, John (Nat) from 5/7/1923)

Duncan, Walter Leslie (Nat)

Elliott, Harold Edward (Nat)

Foll, Hattil Spencer (Nat)

Gardiner, Albert (ALP; Prog Lab)

Lynch, Patrick Joseph (Nat)

McDougall, Allan (ALP)

Payne, Herbert James Mockford (Nat)

 

1923–242

Appointed 6 July 1923
(J.19)

 

President (Givens, Thomas (Nat))

Chairman of Committees (Newlands, John (Nat))

Bakhap, Thomas Jerome Kingston (Lib) (died 18/8/1923)

Drake–Brockman, Edmund Alfred (Nat) (from 28/3/1924)

Duncan, Walter Leslie (Nat)

Findley, Edward (ALP)

Foll, Hattil Spencer (Nat)

Gardiner, Albert (ALP; Prog Lab)

Hays, Herbert (Nat) (from 28/3/1924)

Millen, Edward Davis (Nat)

O’Loghlin, James Vincent (ALP)

 

1925

Appointed 12 June 1925
(J.13)

 

President (Givens, Thomas (Nat))

Chairman of Committees (Newlands, John (Nat))

Drake–Brockman, Edmund Alfred (Nat) (till 9/7/1925)

Duncan, Walter Leslie (Nat)

Findley, Edward (ALP)

Foll, Hattil Spencer (Nat)

Gardiner, Albert (ALP; Prog Lab)

Hays, Herbert (Nat)

Kingsmill, Walter (Nat) (from 9/7/1925)

O’Loghlin James Vincent (ALP) (died 4/12/1925)

 

1926–27–28

Appointed 15 January 1926
(J.1)

 

President (Givens, Thomas (Nat) till 30/6/1926; Newlands, John (Nat) from 1/7/1926)

Chairman of Committees (Plain, William (Nat))

Duncan, Walter Leslie (Nat)

Findley, Edward (ALP)

Foll, Hattil Spencer (Nat)

Gardiner, Albert (ALP; Prog Lab) (till 30/6/1926)

Hays, Herbert (Nat)

Hoare, Albert Alfred (ALP)

Kingsmill, Walter (Nat)

Needham, Edward (ALP) (from 1/7/1926)

 

19292

Appointed 7 February 1929
(J.19)

 

President (Newlands, John (Nat) till 13/8/1929; Kingsmill, Walter (Nat) from 14/8/1929)

Chairman of Committees (Plain, William (Nat))

Crawford, Thomas William (Nat) (from 28/8/1929)

Daly, John Joseph (ALP) (from 28/8/1929)

Dooley, John Braidwood (ALP) (from 28/8/1929)

Duncan, Walter Leslie (Nat)

Findley, Edward (ALP) (till 30/6/1929)

Foll, Hattil Spencer (Nat)

Hays, Herbert (Nat)

Hoare, Albert Alfred (ALP)

Kingsmill, Walter (Nat) (till 14/8/1929 when elected as President)

Needham, Edward (ALP) (till 30/6/1929)

 

1929–30–31

Appointed 10 December 1929
(J.279)

 

President (Kingsmill Walter (Nat))

Chairman of Committees (Plain, William (Nat; UAP from 1931))

Cooper, Walter Jackson (Nat; CP)

Crawford, Thomas William (Nat; UAP from 1931)

Dooley, John Braidwood (ALP)

Foll, Hattil Spencer (Nat; UAP from 1931)

Hays, Herbert (Nat; UAP from 1931)

O’Halloran, Michael Rapheal (ALP)

Rae, Arthur (ALP; Lang Lab from 1931)

 

1932–33–34

Appointed 18 February 1932
(J.10)

 

President (Kingsmill Walter (Nat) till 30/8/1932; Lynch, Patrick Joseph (Nat) from 31/8/1932)

Chairman of Committees (Plain, William (UAP) till 30/6/1932; Hays, Herbert (UAP) from 1/9/1932)

Brown, Gordon (FLP) (from 25/9/32)

Cooper, Walter Jackson (Nat; CP) (till 30/6/1932)

Crawford, Thomas William (UAP)

Dooley, John Braidwood (ALP) (till 25/9/1932)

Hays, Herbert (UAP) (till 1/9/1932 when elected as Chairman of Committees)

Johnston, Edward Bertram (CP) (from 14/8/1932)

Kingsmill, Walter (Nat)

McLachlan, Alexander John (Nat)

O’Halloran, Michael Rapheal (ALP)

Rae, Arthur (Lang Lab)

 

1934–35–36–372

Appointed 31 October 1934
(J.11)

 

President (Lynch, Patrick Joseph (Nat))

Chairman of Committees (Hays, Herbert (UAP) till 30/6/1935; Sampson, Burford (UAP) from 4/9/1935)

Brown, Gordon (FLP; ALP from 1937)

Crawford, Thomas William (UAP)

Hardy, Charles (CP) (from 26/9/1935)

Hays, Herbert (UAP) (from 26/9/1935)

Johnston, Edward Bertram (CP)

Kingsmill, Walter (Nat) (died 15/1/1935)

McLachlan, Alexander John (Nat)

O’Halloran, Michael Rapheal (ALP) (till 30/6/1935)

Plain, William (UAP) (from 26/9/1935)

Rae, Arthur (Lang Lab) (till 30/6/1935)

 

1937

Appointed 18 June 1937
(J.10)

 

President (Lynch, Patrick Joseph (Nat))

Chairman of Committees (Sampson, Burford (UAP))

Brown, Gordon (ALP)

Crawford, Thomas William (UAP)

Hardy, Charles (CP)

Hays, Herbert (UAP)

Johnston, Edward Bertram (CP)

McLachlan, Alexander John (Nat)

Plain, William (UAP)

 

1937–38–39–40

Appointed 2 December 1937
(J.11)

 

President (Lynch, Patrick Joseph (Nat) till 30/6/1938; Hayes, John Blyth (UAP) from 1/7/1938)

Chairman of Committees (Sampson, Burford (UAP) till 30/6/1938; McLachlan, Alexander John (Nat) from 1/7/1938)

Brown, Gordon (ALP) (till 27/9/1938)

Crawford, Thomas William (UAP)

Darcey, Richard (ALP) (from 27/9/1938)

Hardy, Charles (CP) (till 30/6/1938)

Hays, Herbert (UAP)

Johnston, Edward Bertram (CP)

Lamp, Charles Adcock (ALP) (from 27/9/1938)

McLachlan, Alexander John (Nat)

Plain, William (UAP) (till 30/6/1938)

Sheehan, James Michael (ALP) (from 27/9/1938)

 

19402

Appointed 18 April 1940
(J.10)

 

President (Hayes, John Blyth (UAP))

Chairman of Committees (McLachlan, James (UAP))

Crawford, Thomas William (UAP)

Darcey, Richard (ALP)

Hays, Herbert (UAP)

Johnston, Edward Bertram (CP)

Lamp, Charles Adcock (ALP)

McLachlan, Alexander John (Nat)

Sheehan, James Michael (ALP)

 

1940–41–42–43

Appointed 27 November 1940
(J.14)

 

President (Hayes, John Blyth (UAP) till 30/6/1941; Cunningham, James (ALP) from 1/7/1941)

Chairman of Committees (McLachlan, Alexander John (Nat) till 30/6/1941; Brown, Gordon (ALP) from 1/7/1941)

Crawford, Thomas William (UAP)

Darcey, Richard (ALP)

Hays, Herbert (UAP)

Johnston, Edward Bertram (CP) (died 6/9/1942)

Keane, Richard Valentine (ALP)

Lamp, Charles Adcock (ALP)

McLachlan, Alexander John (Nat)

 

1943–442

Appointed 30 September 1943
(J.17)

 

President (Brown, Gordon (ALP))

Chairman of Committees (Courtice, Benjamin (ALP))

Cameron, Donald (ALP)

Crawford, Thomas William (UAP)

Darcey, Richard (ALP)

Hays, Herbert (UAP; Lib (from 1944)

Keane, Richard Valentine (ALP)

Lamp, Charles Adcock (ALP)

McLachlan, Alexander John (Nat)

 

1944–452

Appointed 20 September 1944
(J.29)

 

President (Brown, Gordon (ALP))

Chairman of Committees (Courtice, Benjamin (ALP))

Cameron, Donald (ALP)

Crawford, Thomas William (UAP)

Hays, Herbert (Lib)

Keane, Richard Valentine (ALP)

Lamp, Charles Adcock (ALP)

McLachlan, James (UAP)

Sheehan, James Michael (ALP)

 

1945–462

Appointed 28 February 1945
(J.14)

 

President (Brown, Gordon (ALP))

Chairman of Committees (Courtice, Benjamin (ALP))

Cameron, Donald (ALP)

Courtice, Benjamin (ALP)

Crawford, Thomas William (UAP)

Hays, Herbert (Lib)

Keane, Richard Valentine (ALP) (died 27/4/1946)

McLachlan, James (UAP)

Sheehan, James Michael (ALP)

 

1946–47–482

Appointed 14 November 1946
(J.15)

 

President (Brown, Gordon (ALP))

Chairman of Committees (Nicholls, Theophilus Martin (ALP))

Cameron, Donald (ALP) (till 17/10/1947)

Cooper, Walter Jackson (CP) (from 17/10/1947)

Crawford, Thomas William (UAP) (till 30/6/1947)

Critchley, John Owen (ALP) (from 17/10/1947)

Devlin, John Joseph (ALP)

Harris, John (ALP) (from 17/10/1947)

Hays, Herbert (Lib) (till 30/6/1947)

Lamp, Charles Adcock (ALP) (till 17/10/1947)

McLachlan, James (UAP) (till 30/6/1947)

O’Sullivan, Neil (Lib) (from 17/10/1947)

Rankin, Annabelle Jane Mary (Lib) (from 17/10/1947)

Sandford, Charles Walter (ALP) (from 17/10/1947)

Sheehan, James Michael (ALP) (till 17/10/1947)

 

1948–49

Appointed 2 September 1948
(J.10)

 

President (Brown, Gordon (ALP))

Chairman of Committees (Nicholls, Theophilus Martin (ALP))

Cooper, Walter Jackson (CP)

Critchley, John Owen (ALP)

Devlin, John Joseph (ALP)

Harris, John (ALP)

O’Sullivan, Neil (Lib)

Rankin, Annabelle Jane Mary (Lib)

Sandford, Charles Walter (ALP)

 

1950–512

Appointed 2 March 1950
(J.15)

 

President (Brown, Gordon (ALP))

Chairman of Committees (Nicholls, Theophilus Martin (ALP))

Aylett, William Edward (ALP)

Guy, James Allan (Lib)

Maher, Edmund Bede (CP)

Mattner, Edward William (Lib)

Morrow, William (ALP)

Piesse, Edmund Stephen Roper (CP)

Rankin, Annabelle Jane Mary (Lib)

 

1951–52–53

Appointed 21 June 1951
(J.19)

 

President (Mattner, Edward William (Lib))

Chairman of Committees (Rankin, George James (CP))

Brown, Gordon (ALP)

Guy, James Allan (Lib)

Kendall, Roy (Lib) (from 16/9/1953)

Maher, Edmund Bede (CP) (till 16/9/1953)

McKenna, Nicholas Edward (ALP)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Sullivan, Michael Neil (Lib) (Leader of the Government in the Senate) (from 14/10/1953)

Piesse, Edmund Stephen Roper (CP) (died 25/8/1952)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

 

1953–542

Appointed 11 November 1953
(J.83)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP))

Brown, Gordon (ALP)

Guy, James Allan (Lib)

Kendall, Roy (Lib)

McKenna, Nicholas Edward (ALP)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

O’Sullivan, Michael Neil (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

 

19542

Appointed 7 April 1954
(J.12)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP))

Brown, Gordon (ALP)

Guy, James Allan (Lib)

Kendall, Roy (Lib)Vincent, Victor Seddon (Lib)

McKenna, Nicholas Edward (ALP)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Sullivan, Michael Neil (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

 

1954–552

Appointed 5 August 1954
(J.12)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP))

Benn, Archibald Malcolm (ALP)

Brown, Gordon (ALP)

Guy, James Allan (Lib)

Kendall, Roy (Lib)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Sullivan, Michael Neil (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

 

1956–572

Appointed 16 February 1956
(J.12)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP))

Cooke, Joseph Alfred (ALP)

Kendall, Roy (Lib)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP)

O’Sullivan, Michael Neil (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

Wright, Reginald Charles (Lib)

 

1957–582

Appointed 20 March 1957
(J.9)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP))

Cooke, Joseph Alfred (ALP)

Kendall, Roy (Lib)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP)

O’Sullivan, Michael Neil (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

Wright, Reginald Charles (Lib)

 

19582

Appointed 12 March 1958
(J.13)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP))

Cooke, Joseph Alfred (ALP)

Kendall, Roy (Lib)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP)

O’Sullivan, Michael Neil (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

Wright, Reginald Charles (Lib)

 

1959–60

Appointed 19 February 1959
(J.15)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP))

Cooke, Joseph Alfred (ALP)

Kendall, Roy (Lib)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP)

Spooner, William Henry (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

Wright, Reginald Charles (Lib)

 

1960–612

Appointed 10 March 1960
(J.13)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP))

Cooke, Joseph Alfred (ALP)

Kendall, Roy (Lib)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP)

Spooner, William Henry (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

Wright, Reginald Charles (Lib)

 

1961

Appointed 22 March 1961
(J.23)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP))

Cooke, Joseph Alfred (ALP)

Kendall, Roy (Lib)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP)

Spooner, William Henry (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

Wright, Reginald Charles (Lib)

 

1962–63

Appointed 7 March 1962
(J.25)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Reid, Albert David (CP) till 22/5/1962; McKellar, Gerald Colin (CP) from 7/8/1962)

Cooke, Joseph Alfred (ALP)

Cormack, Magnus Cameron (Lib) (from 9/8/1962)

Kendall, Roy (Lib)

Nicholls, Theophilus Martin (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP)

Spooner, William Henry (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Vincent, Victor Seddon (Lib)

Wright, Reginald Charles (Lib) (till 9/8/1962)

 

1964–65–66

Appointed 4 March 1964
(J.2)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (McKellar, Gerald Colin (CP) till 12/12/1964; Drake–Brockman, Thomas Charles (CP) from 16/3/1965)

Cavanagh, James Luke (ALP)

Cooke, Joseph Alfred (ALP) (till 30/6/1965)

Cormack, Magnus Cameron (Lib)

Cotton, Robert Carrington (Lib) (from 26/8/1965)

Hendrickson, Albion (ALP)

Kendall, Roy (Lib) (till 30/6/1965)

Toohey, James Philip (ALP) (from 26/8/1965)

Vincent, Victor Seddon (Lib) (died 9/11/1964)

Wright, Reginald Charles (Lib) (from 8/4/1965)

 

1967–68–693

Appointed 23 February 1967
(J.17)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib))

Chairman of Committees (Drake–Brockman, Thomas Charles (CP))

Anderson, Kenneth McColl (Lib) (Leader of the Government in the Senate from 12/3/1968)

Cavanagh, James Luke (ALP)

Cormack, Magnus Cameron (Lib)

Cotton, Robert Carrington (Lib)

Henty, Norman Henry Denham (Lib) (till 17/10/1967)

Gorton, John Grey (Lib) (Leader of the Government in the Senate 17/10/1967 – 1/2/1968)

Lacey, Robert Herbert (ALP)

Murphy, Lionel Keith (ALP) (Leader of the Opposition in the Senate) (from 21/5/1969)

Tangney, Dorothy Margaret (ALP) (till 30/6/1968)

Wright, Reginald Charles (Lib)

 

1969–70–71–724

Appointed 25 November 1969
(J.15)

 

President (McMullin, Alister Maxwell (Lib) till 30/6/1971; Cormack, Magnus Cameron (Lib) from 17/8/1971)

Chairman of Committees (Bull, Thomas Louis (CP) till 30/6/1971; Prowse, Edgar Wylie (CP) from 17/8/1971)

Anderson, Kenneth McColl (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Cavanagh, James Luke (ALP)

Cormack, Magnus Cameron (Lib) (till 17/8/1971 when elected as President)

Gair, Vincent Clair (DLP) (from 12/4/1972)

Lacey, Robert Herbert (ALP) (till 4/5/1971)

Murphy, Lionel Keith (ALP) (Leader of the Opposition in the Senate)

Rae, Peter Elliot (Lib) (from 19/8/1971)

Wilkinson, Lawrence Degenhardt (ALP)

Withers, Reginald Greive (Lib)

Wright, Reginald Charles (Lib) (till 19/8/1971)

Young, Harold William (Lib) (from 19/8/1971)

 

1973–74 Standing Orders Committee

Appointed 7 June 1973
(J.275)

 

President (Cormack, Magnus Cameron (Lib))

Chairman of Committees (Prowse, Edgar Wylie (CP) till 31/12/1973; Webster, James Joseph (CP) from 5/3/1974)

Brown, William Walter Charles (ALP)

Cant, Hartley Gordon James (ALP)

Drake–Brockman, Thomas Charles (CP)

Gair, Vincent Clair (DLP)

Greenwood, Ivor John (Lib)

Murphy, Lionel Keith (ALP) (Leader of the Government in the Senate)

Wheeldon, John Murray (ALP)

Wilkinson, Lawrence Degenhardt (ALP)

Withers, Reginald Greive (Lib) (Leader of the Opposition in the Senate)

 

1974–75

Appointed 7 June 1973
(J.275)

 

President (O’Byrne, Justin (ALP))

Chairman of Committees (Webster, James Joseph (CP))

Cormack, Magnus Cameron (Lib)

Drake–Brockman, Thomas Charles (CP; NCP from May 1975)

Georges, George (ALP) (till 31/10/1974)

Gietzelt, Arthur Thomas (ALP)

Greenwood, Ivor John (Lib)

McClelland, Douglas (ALP) (from 31/10/1974)

McIntosh, Gordon Douglas (ALP)

Milliner, Bertie Richard (ALP) (till 31/10/1974)

Murphy, Lionel Keith (ALP) (Leader of the Government in the Senate till 9/2/1975)

Withers, Reginald Greive (Lib) (Leader of the Opposition in the Senate)

Wriedt, Kenneth Shaw (ALP) (Leader of the Government in the Senate from 18/2/1975)

 

1976–77

Appointed 4 March 1976
(J.55)

 

President (Laucke, Condor Louis (Lib))

Chairman of Committees (Drake–Brockman, Thomas Charles (NCP))

Brown, William Walter Charles (ALP)

Chaney, Frederick Michael (Lib)

Cormack, Magnus Cameron (Lib)

Cotton, Robert Carrington (Lib) (from 16/11/1976)

Greenwood, Ivor John (Lib) (died 13/10/1976)

McAuliffe, Ronald Edward (ALP)

McClelland, Douglas (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP)

Webster, James Joseph (NCP)

Withers, Reginald Greive (Lib) (Leader of the Government in the Senate)

Wriedt, Kenneth Shaw (ALP) (Leader of the Opposition in the Senate) (from 16/11/1976)

 

1978–79–80

Appointed 22 February 1978
(J.23)

 

President (Laucke, Condor Louis (Lib))

Chairman of Committees (Drake–Brockman, Thomas Charles (NCP) till 30/6/1978; Scott, Douglas Barr (NCP) 15/8/1978 – 10/12/1979; Maunsell, Charles Ronald (NCP) from 19/2/1980)

Baume, Peter Erne (Lib) (from 9/5/1978)

Brown, William Walter Charles (ALP)

Carrick, John Leslie (Lib) (Leader of the Government in the Senate from 17/8/1978)

Chaney, Frederick Michael (Lib)

Cormack, Magnus Cameron (Lib) (till 9/5/1978)

Cotton, Robert Carrington (Lib) (till 9/5/1978)

Georges, George (ALP) (from 17/8/1978)

McAuliffe, Ronald Edward (ALP)

McClelland, Douglas (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP)

Rae, Peter Elliot (Lib) (from 9/5/1978)

Webster, James Joseph (NCP)

Withers, Reginald Greive (Lib) (Leader of the Government in the Senate till 16/8/1978)

Wriedt, Kenneth Shaw (ALP) (Leader of the Opposition in the Senate)

 

1980–81–82–83

Appointed 26 November 1980
(J.28)

 

President (Laucke, Condor Louis (Lib) till 30/6/1981; Young, Harold William (Lib) from 18/8/1981)

Chairman of Committees (Maunsell, Charles Ronald (NCP) till 30/6/1981; McClelland, Douglas (ALP) from 20/8/1981)

Baume, Peter Erne (Lib)

Button, John Norman (ALP) (Leader of the Opposition in the Senate)5

Carrick, John Leslie (Lib) (Leader of the Government in the Senate)5

Georges, George (ALP) (till 22/9/1981)

Haines, Janine (AD) (from 22/9/1981)

Kilgariff, Bernard Francis (Lib) (from 1/4/1981)

Knight, John William (Lib) (died 4/3/1981)

McClelland, Douglas (ALP)

O’Byrne, Justin Hilary (ALP) (till 30/6/1981)

Rae, Peter Elliot (Lib)

Ray, Robert Francis (ALP) (from 25/8/1981)

Robertson, Edward Albert (ALP)

 

1983–84

Appointed 4 May 1983
(J.53–54)

 

President (McClelland, Douglas (ALP))

Deputy–President (Hamer, David John (Lib))

Leader of the Government in the Senate (Button, John Norman (ALP))

Leader of the Opposition in the Senate (Chaney, Frederick Michael (Lib))

Cook, Peter Francis Salmon (ALP)

Kilgariff, Bernard Francis (Lib)

Macklin, Michael John (AD)

Rae, Peter Elliot (Lib)

Ray, Robert Francis (ALP)

Robertson, Edward Albert (ALP)

 

1985–86–87

Appointed 26 February 1985
(J.60)

 

President (McClelland, Douglas (ALP) till 23/1/1987; Sibraa, Kerry Walter (ALP) from 17/2/1987)

Deputy–President (Hamer, David John (Lib))

Leader of the Government in the Senate (Button, John Norman (ALP))

Leader of the Opposition in the Senate (Chaney, Frederick Michael (Lib))

Cook, Peter Francis Salmon (ALP) (till 25/2/1987)

Evans, Gareth John (ALP) (from 25/2/1987)

Kilgariff, Bernard Francis (Lib)

Macklin, Michael John (AD)

Rae, Peter Elliot (Lib) (till 12/2/1986)

Ray, Robert Francis (ALP)

Robertson, Edward Albert (ALP)

Vanstone, Amanda Eloise (Lib) (from 12/2/1986)

 

 

Part II – Procedure Committee6 1987–

Year
Appointed

1987–88–89

Appointed 9 October 1987 (J.162)

 

 

President (Sibraa, Kerry Walter (ALP))

Deputy–President (Hamer, David John (Lib))

Leader of the Government in the Senate (Button, John Norman (ALP))

Leader of the Opposition in the Senate (Chaney, Frederick Michael (Lib))

Coates, John (ALP) (from 21/11/1989)

Evans, Gareth John (ALP) (till 21/11/1989)

Haines, Janine (AD) (till 29/8/1988)

Jones, Gerry Norman (ALP)

MacGibbon, David John (Lib)

McLean, Paul Alexander (AD) (from 29/8/1988)

Ray, Robert Francis (ALP)

Reid, Margaret Elizabeth (Lib)

 

1990–91–92

Appointed 11 May 1990
(J.68–69)

 

 

President (Sibraa, Kerry Walter (ALP))

Deputy–President (Hamer, David John (Lib) till 30/6/1990; Colston, Malcolm Arthur (ALP) from 21/8/1990)

Leader of the Government in the Senate (Button, John Norman (ALP))

Leader of the Opposition in the Senate (Hill, Robert Murray (Lib))

Bourne, Vicki Worrall (AD) (from 5/9/1991)

Coates, John (ALP)

Colston, Malcolm Arthur (ALP) (till 21/8/1990 when elected as Deputy President)

MacGibbon, David John (Lib)

McLean, Paul Alexander (AD) (resigned 23/8/1991)

McMullan, Robert Francis (ALP) (from 13/8/1991)

Ray, Robert Francis (ALP)

Reid, Margaret Elizabeth (Lib)

Walsh, Peter Alexander (ALP) (18/12/1990 – 13/8/1991)

 

1993–94–95

Appointed 18 May 1993 (J.188–189)

 

President (Sibraa, Kerry Walter (ALP) till 31/1/1994; Beahan, Michael Eamon (ALP) from 1/2/1994)

Deputy–President (Colston, Malcolm Arthur (ALP) till 17/8/1993; Crichton–Browne, Noel Ashley (Lib) 17/8/1993 – 9/5/1995; Reid, Margaret Elizabeth (Lib) from 9/5/1995)

Leader of the Government in the Senate (Evans, Gareth John (ALP))

Leader of the Opposition in the Senate (Hill, Robert Murray (Lib))

Bourne, Vicki Worrall (AD)

Chamarette, Christabel Marguerite Alain (GWA) (from 30/11/1995)

Coates, John (ALP)

Crichton–Browne, Noel Ashley (Lib; Ind Lib from September 1995) (from 11/5/1995)

Faulkner, John Philip (ALP)

MacGibbon, David John (Lib) (till 18/8/1993)

Ray, Robert Francis (ALP)

Reid, Margaret Elizabeth (Lib) (till 9/5/1995 when elected Deputy President)

Teague, Baden Chapman (Lib) (from 18/8/1993)

 

1996–97–98

Appointed 2 May 1996
(J.87–90)

 

President (Beahan, Michael Eamon (ALP) till 19/8/1996; Reid, Margaret Elizabeth (Lib) from 20/8/1996)

Deputy–President (Reid, Margaret Elizabeth (Lib) till 19/8/1996; Colston, Malcolm Arthur (Ind) 20/8/1996 – 6/5/1997; West, Suzanne Margaret (ALP) from 6/5/1997)

Leader of the Government in the Senate (Hill, Robert Murray (Lib))

Leader of the Opposition in the Senate (Faulkner, John Philip (ALP))

Bourne, Vicki Worrall (AD)

Carr, Kim John (ALP)

Eggleston, Alan (Lib) (from 18/6/1996)

Ferguson, Alan Baird (Lib)

Heffernan, William Daniel (Lib) (from 13/2/1997)

McGauran, Julian John James (NPA) (till 18/6/1996)

Ray, Robert Francis (ALP)

Teague, Baden Chapman (Lib) (till 30/6/1996)

 

1998–99–2000–01

Appointed 24 November 1998 (J.141–143)

 

President (Reid, Margaret Elizabeth (Lib))

Deputy–President (West, Suzanne Margaret (ALP))

Leader of the Government in the Senate (Hill, Robert Murray (Lib))

Leader of the Opposition in the Senate (Faulkner, John Philip (ALP))

Bourne, Vicki Worrall (AD)

Campbell, Ian Gordon (Lib) (from 30/11/2000)

Carr, Kim John (ALP)

Eggleston, Alan (Lib)

Ferguson, Alan Baird (Lib)

Heffernan, William Daniel (Lib) (till 30/11/2000)

Ray, Robert Francis (ALP)

 

2002–03–04

Appointed 13 February 2002 (J.76–79)

 

President (Reid, Margaret Elizabeth (Lib) till 19/8/2002; Calvert, Paul Henry (Lib) from 19/8/2002)

Deputy–President (West, Suzanne Margaret (ALP) till 30/6/2002; Hogg, John Joseph (ALP) from 19/8/2002)

Leader of the Government in the Senate (Hill, Robert Murray (Lib))

Leader of the Opposition in the Senate (Faulkner, John Philip (ALP))

Allison, Lynette Fay (AD) (from 1/7/2002)

Bourne, Vicki Worrall (AD) (till 30/6/2002)

Brandis, George Henry (Lib) (1/7/2002 – 25/3/2003)

Campbell, Ian Gordon (Lib) (till 1/7/2002; from 25/3/2003)

Eggleston, Alan (Lib)

Ferguson, Alan Baird (Lib)

Ludwig, Joseph William (ALP)

Ray, Robert Francis (ALP)

 

2004–05–06–07

Appointed 18 November 2004 (J.82–85)

 

President (Calvert, Paul Henry (Lib) till 13/8/2007; Ferguson, Alan Baird (Lib) from 14/8/2007)

Deputy–President (Hogg, John Joseph (ALP))

Leader of the Government in the Senate (Minchin, Nicholas Hugh (Lib))

Leader of the Opposition in the Senate (Evans, Christopher Vaughan (ALP))

Abetz, Eric (Lib) (from 20/6/2007)

Allison, Lynette Fay (AD) (till 8/2/2005)

Bartlett, Andrew John Julian (AD) (from 8/2/2005)

Coonan, Helen Lloyd (Lib) (22/6/2006 – 11/8/2006 )

Eggleston, Alan (Lib) (till 20/6/2007)

Ellison, Christopher Martin (Lib) (till 22/6/2006; 11/8/2006 – 20/6/2007)

Faulkner, John Philip (ALP)

Ferguson, Alan Baird (Lib) (till 14/8/2007 when elected as President)

Ludwig, Joseph William (ALP) (7/9/2005 – 11/12/2005)

Nash, Fiona Joy (NPA) (from 16/8/2007)

Parry, Stephen Shane (Lib) (from 20/6/2007)

Ray, Robert Francis (ALP) (till 7/9/2005; from 11/12/2005)

 

2008–2009

Appointed 13 and 14 February 2008

 

President (Ferguson, Alan Baird (Lib) till 25/8/2008; Hogg, John Joseph (ALP) from 26/8/2008)

Deputy–President (Hogg, John Joseph (ALP) till 25/8/2008; Ferguson, Alan Baird (Lib) from 26/8/2008)

Leader of the Government in the Senate (Evans, Christopher Vaughan (ALP))

Leader of the Opposition in the Senate (Minchin, Nicholas Hugh (Lib))

Abetz, Eric (Lib) (from 3/2/2009)

Bartlett, Andrew John Julian (AD) (till 30/6/2008)

Brown, Bob (AG) (from 3/2/2009)

Ellison, Christopher Martin (Lib) (12/3/2008 – 29/1/2009)

Faulkner, John Philip (ALP)

Hurley, Annette (ALP)

Ludwig, Joseph William (ALP) (from 14/5/2008)

Parry, Stephen Shane (Lib)

Ray, Robert Francis (ALP) (till 5/5/2008)            

Siewert, Rachel (AG) (1/7/2008 – 3/2/2009)

 

 

2008–2010

Appointed 13 and 14 February 2008

 

 

President (Ferguson, Alan Baird (Lib) till 25/8/2008; Hogg, John Joseph (ALP) from 26/8/2008)

Deputy–President (Hogg, John Joseph (ALP) till 25/8/2008; Ferguson, Alan Baird (Lib) from 26/8/2008)

Leader of the Government in the Senate (Evans, Christopher Vaughan (ALP))

Leader of the Opposition in the Senate (Minchin, Nicholas Hugh (Lib) till 3/5/2010; Abetz, Eric (Lib) from 11/5/2010)

Abetz, Eric (Lib) (3/2/2009 – 11/5/2010)

Bartlett, Andrew John Julian (AD) (till 30/6/2008)

Brandis, George Henry (Lib) (from 12/5/2010)

Brown, Bob (AG) (3/2/2009 – 15/6/2010)

Ellison, Christopher Martin (Lib) (12/3/2008 – 30/1/2009)

Faulkner, John Philip (ALP)

Hurley, Annette (ALP)

Ludwig, Joseph William (ALP) (from 14/5/2008)

Parry, Stephen Shane (Lib)

Ray, Robert Francis (ALP) (till 5/5/2008)

Siewert, Rachel (AG) (1/7/2008 – 3/2/2009) (from 15/6/2010)       

 

2010–2013

Appointed 30 September 2010

President (Hogg, John Joseph (ALP))

Deputy–President (Ferguson, Alan Baird (Lib) till 30/6/2011; Parry, Stephen Shane (Lib) from 4/7/2011)

Leader of the Government in the Senate (Evans, Christopher Vaughan (ALP) till 2/2/2013; Conroy, Stephen Michael (ALP) 5/2/2013 – 27/6/2013; Wong, Penelope Ying Yen (ALP) from 27/6/2013)

Leader of the Opposition in the Senate (Abetz, Eric (Lib))

Arbib, Mark (7/2/2012 – 5/3/2012)

Brandis, George Henry (Lib) (till 21/3/2011)

Collins, Jacinta Mary Ann (from 13/3/2012)

Faulkner, John Philip (ALP)

Fifield, Mitchell Peter (from 21/3/2011)

Hurley, Annette (ALP) (till 30/6/2011)

Kroger, Helen Evelyn (from 9/5/2012)

Ludlam, Scott (19/6/2012 – 14/8/2012)

Ludwig, Joseph William (ALP) (till 7/2/2012)

McEwen, Anne (from 18/8/2011)

Parry, Stephen Shane (Lib) (till 4/7/2011)

Siewert, Rachel (AG) (till 19/6/2012) (from 14/8/2012)

 1 Dates refer to sessions until indicated otherwise. Standing Order 33, adopted in 1903, provided for the committee to be appointed at the commencement of each session. Ex officio members are shown in bold type. Members are not individually indexed.

2 The committee did not meet during this session.

3 From 1 January 1966 the committee was reappointed at the beginning of each Parliament rather than at the beginning of each session. From this point, the date range refers to the Parliament rather than the session.

4 Membership increased by one from 22/3/1972.

5 From 22/10/1981 these office holders became ex officio members of the committee.

6 Change of name effected by sessional order 9/10/1987

 

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Top