Hon Barnaby Joyce MP

<%=Pdata.FullName%>

Member for New England, New South Wales

Positions
Chair of Standing Committee on Industry, Innovation, Science and Resources
Party
The Nationals
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office 1

(Principal Office)

Shop 5 259 Peel Street
Tamworth, NSW, 2340

Postal address

PO Box 963
Tamworth, NSW, 2340

Telephone:
(02) 6761 3080
Fax:
(02) 6761 3380

Electorate Office 2

255 Rouse Street
Tenterfield, NSW, 2372

Postal address

255 Rouse Street
Tenterfield, NSW, 2372

Telephone:
(02) 6736 1099
Fax:
(02) 6736 1433

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4011
Fax:
(02) 6277 8557

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for Queensland 2004 (term began 1.7.2005) and 2010. Resigned 8.8.2013.
  • Elected to the House of Representatives for New England, New South Wales, 2013 and 2016. Election ruled void 27.10.17 under section 44 of the Constitution; ruled ineligible from 2.7.16. Re-elected 2.12.17.
Parliamentary positions
  • Temporary Chair of Committees from 26.6.08 to 18.9.08.
Ministerial appointments
  • Minister for Agriculture from 18.9.13 to 21.9.15.
  • Minister for Agriculture and Water Resources from 21.9.15 to 27.10.17 and from 6.12.17 to 20.12.17.
  • Minister for Resources and Northern Australia from 27.7.17 to 27.10.17.
  • Minister for Infrastructure and Transport from 20.12.17 to 26.2.18.
Committee service
  • Senate Standing: Library from 16.8.05 to 7.12.05.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade: Legislation Committee from 16.8.05 to 13.9.05 and References Committee from 6.9.05 to 11.9.06; Legal and Constitutional: References Committee from 16.8.05 to 11.9.06; Economics from 11.9.06 to 14.5.09; Economics: Legislation and References Committees from 14.5.09 to 2.2.10.
  • Senate Select: Fuel and Energy from 26.6.08 to 18.3.10.
  • Joint Standing: National Capital and External Territories from 16.8.05 to 11.3.10.
  • Joint Select: Parliamentary Budget Office from 23.11.10 to 23.3.11; Broadcasting Legislation from 14.3.13 to 24.6.13.
  • House Standing: Industry, Innovation, Science and Resources from 1.3.18 (Chair from 1.3.18)
Parliamentary party positions
  • Member, Opposition Shadow Ministry from 8.12.09 to 18.9.13. Shadow Minister for Finance and Debt Reduction from 8.12.09 to 25.3.10; Shadow Minister for Regional Development, Infrastructure and Water from 25.3.10 to 14.9.10; Shadow Minister for Regional Development, Local Government and Water from 14.9.10 to 18.9.13.
  • Leader of The Nationals in the Senate from 17.9.08 to 8.8.13.
  • Federal Parliamentary Deputy Leader, The Nationals from 13.9.13 to 12.2.16.
  • Federal Parliamentary Leader, The Nationals from 12.2.16 to 27.10.17 and from 6.12.17 to 26.2.18.
Party positions
  • Chair, National Party Charleville Branch 1995.
  • Vice-Chair, National Party Warrego Electorate Council 1995.
  • Delegate, The Nationals' State Conference (Qld) from 1995.
  • Delegate, The Nationals' Central Council from 2000.
  • Member, The Nationals' State Management Committee 2002-05.
  • Assistant Treasurer, The Nationals (Qld) 2002-05; Acting Treasurer 2004.
  • Member, National Party Federal Council 2002.
  • Chair, The Nationals' St George Branch 2003-05.
Personal
  • Born 17.4.1967, Tamworth, NSW.
  • Married.
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BFA (UNE), CPA, FCPA.
  • Farm worker 1989-91.
  • Accountant 1991-94.
  • Rural banker 1994-98.
  • Self-employed accountant 1998-2005.
Military Service
  • Royal Queensland Regiment 1996-2001.
Electorate
    Description: rural.

    Location: northern New South Wales highlands; it includes the centres of Aberdeen, Armidale, Ashford, Barraba, Bingara, Glenn Innes, Guyra, Inverell, Manilla, Merriwa, Murrurundi, Nundle, Quirindi, Satur, Scone, Tamworth, Tenterfield, Tingha, Urbenville and Walcha.

    Area: 66 394 sq km.

    Electors enrolled: 109 461 (at 2.7.16).

    Industries: cattle, sheep, grain, forestry, dairying, oats, maize, fruit, vegetables, tin-mining, bricks, trout hatchery, tourism, concrete pipe works, leather goods, tannery, gemstones, tobacco, lucerne, honey, grain processing, rubber industry, plaster works and concrete.
Honours
  • Paul Harris Fellow, Rotary Foundation.