Ms Terri Butler MP

<%=Pdata.FullName%>

Member for Griffith, Queensland

Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

630 Wynnum Road
Morningside, QLD, 4170

Postal address

PO Box 476a
Morningside, QLD, 4170

Telephone:
(07) 3899 4031
Fax:
(07) 3899 5755

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4877
Fax:
(02) 6277 8497

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Griffith, Queensland at by-election 2014, vice Hon. K Rudd (resigned).. Re-elected 2016.
Committee service
  • Joint Standing: Corporations and Financial Services from 15.09.2016 to 10.09.2018.
  • Joint Select: Australia Fund Establishment from 02.10.2014 to 25.06.2015; Australia Fund Establishment from 22.10.2015 to 09.05.2016.
  • House of Representatives Standing: Social Policy and Legal Affairs from 18.03.2014 to 09.05.2016; Tax and Revenue from 18.03.2014 to 09.05.2016; Tax and Revenue from 15.09.2016 to 10.09.2018; Employment, Education and Training from 15.09.2016 to 10.09.2018 (Deputy Chair from 19.10.2016 to 10.09.2018); Procedure from 15.09.2016 to 10.09.2018.
Parliamentary party positions
  • Shadow Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition from 13.10.15 to 23.07.16
  • Shadow Parliamentary Secretary for Child Safety and Prevention of Family Violence from 13.10.15 to 23.07.16
  • Shadow Assistant Minister for Family Violence and Child Safety from 23.07.16
  • Shadow Assistant Minister for Universities from 23.7.16 to 21.8.2018
  • Shadow Assistant Minister for Equality from 23.07.16
  • Shadow Assistant Minister for Young Australians and Youth Affairs from 28.06.18.
  • Shadow Minister for Employment Services, Workforce Participation and Future of Work from 21.8.2018.
Party positions
  • Delegate, Brisbane Federal Electorate Council
  • Delegate, Moreton Federal Electorate Council
  • President, Moreton Federal Electorate Council
  • Secretary, ALP Yeronga Branch
  • Member, ALP Rules Committee (Qld) (later Chair)
  • Delegate, ALP State Conference (Qld) from 2003
  • Delegate, ALP National Conference from 2004
  • Member, ALP National Policy Committee (later National Policy Forum) from 2008
  • Member, ALP State Administrative Committee (Qld) from 2011
Personal
  • Born 28.11.1977, Cairns, Australia.
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • B.A (QUT)
  • LL.B (Hons)(QUT)
  • Organiser 1999
  • Communications officer 2000
  • Articled Clerk 2000-03
  • Lawyer 2003-14
Electorate
  • Description: Outer Metropolitan
  • Location: eastern Brisbane; it includes the suburbs of Balmoral, Bulimba, Camp Hill, Carina Heights, Coorparoo, Dutton Park, East Brisbane, Greenslopes, Highgate Hill, Hawthorne, Kangaroo Point, Morningside, Norman Park, Seven Hills, South Brisbane, Woolloongabba and parts of Annerley, Cannon Hill, Carina, Holland Park, Holland Park West, Mount Gravatt East, Murarrie, Tarragindi and West End.
  • Area: 60 Sq km
  • Electors enrolled: 105828 (at 02.07.2016)
  • Industries: food processing and light industry.