Australian Parliament House is open to the public.

Former Senator Robert Simms

Former Senator Robert Simms

Former Senator

Party
Australian Greens
Chamber
Senate

Biography

Parliamentary service
  • Chosen by the Parliament of South Australia on 22.9.2015 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice P Wright (resigned). Defeated at general elections 2016.
Committee service
  • Senate Select: Murray-Darling Basin Plan from 12.10.2015 to 9.5.2016.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Education and Employment: Legislation from 14.10.2015 to 9.5.2016; Education and Employment: References from 14.10.2015 to 9.5.2016; Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation from 4.2.2016 to 10.3.2016 (Substitute member from 4.2.2016 to 10.3.2016); Environment and Communications: References from 24.2.2016 to 9.5.2016 (Substitute member from 24.2.2016 to 9.5.2016).
Parliamentary party positions
  • Australian Greens Spokesperson on Higher Education; Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender and Marriage Equality; Water and Murray Darling Basin from 22.9.2015 to 2.7.2016.
Party positions
  • Coordinator of the Greens Policy Committee (SA), 2008.
  • Member of the Greens National Coordinating Group, 2009.
  • Member of the Greens National Election Campaign Committee from 2009 to 2011.
  • Delegate to the Greens National Council from 2010 to 2011.
  • Delegate to the Greens National Conference, 2011.
  • Secretary of the Greens State Branch (SA), 2011.
  • Assistant Convenor of the Greens State Branch (SA), 2012.
  • Co-Convenor of the Greens State Branch (SA), 2014.
  • Delegate to the Greens National Conference, 2014.
  • Convenor of the Greens State Branch (SA), 2015.
Personal
  • Born 26.3.1984, Yorkshire, England
  • Single
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • GradCertJourn (University of South Australia).
  • BA(Pols&Sociology) (Flinders University).
  • LLB(Hons) (Flinders University).
  • Regional Support Radio (News) Journalist for the Australian Broadcasting Corporation from 2007 to 2008.
  • Policy and Advocacy Officer for the Youth Affairs Council (SA) from 2007 to 2008.
  • Media Adviser to Senator S Ludlam from 2008 to 2009.
  • Admitted as a barrister and solicitor of the Supreme Court (SA), 2008.
  • Adviser to Senator S Hanson-Young from 2009 to 2012.
  • Freelance writer, 2012.
  • Academic in the School of Social Policy and Policy Studies at Flinders University from 2012 to 2014.
  • Projects and Administration Officer at Flinders University from 2013 to 2015.
Local Government service
  • Area Councillor, Adelaide City Council from 2014 to 2015.