Membership of the committee

Membership of the committee

Members
Senator Deborah O'Neill (ALP, NSW) Chair
Senator Ricky Muir (AMEP, VIC) (from 25 June 2015) Deputy Chair
Senator Jenny McAllister (ALP, NSW) (from 14 May 2015)
Senator Sean Edwards (LP, SA)
Senator the Hon Jan McLucas (ALP, QLD)
Senator Zed Seselja (LP, ACT)
Senator John Williams (NATS, NSW)

Former members
Senator the Hon Doug Cameron (ALP, NSW) (now participating member) 25 June 2014 to 14 May 2015
Senator Richard Di Natale (AG, VIC) (now participating member) 25 June 2014 to 25 June 2015

Participating members
Senator Janet Rice (AG, VIC) on 18 September 2015

Secretariat
Mr Stephen Palethorpe, Secretary
Miss Jedidiah Reardon, Principal Research Officer
Mr Josh See, Senior Research Officer
Ms Kirstyanne Cattanach, Research Officer
Ms Carol Stewart, Administrative Officer
Ms Rosalind McMahon, Administrative Officer

PO Box 6100
Parliament House
Canberra ACT 2600
Phone: 02 6277 3419
Email: health.sen@aph.gov.au
Website: www.aph.gov.au/select_health

Navigation: Contents | Next Page