Senator the Hon Don Farrell

Donald Farrell

Track (What's this?)

Senator for South Australia

Party
Australian Labor Party
Chamber
Senate

Read biography

Seating Plan: Seating map

Biography

In this section:


Parliamentary service

  • Elected to the Senate for South Australia 2007 (term began 1.7.2008). Defeated at general elections (term ended 30.6.2014).

Back to top

Ministerial appointments

  • Minister for Science and Research from 25.3.13 to 1.7.13.
  • Minister Assisting for Tourism from 25.3.13 to 18.9.13.
  • Minister for Sport from 1.7.13 to 18.9.13.
  • Parliamentary Secretary for Sustainability and Urban Water for 14.9.10 to 25.3.13.

Back to top

Committee service

  • Senate Standing: Privileges from 13.8.09 to 27.9.10.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Legal and Constitutional Affairs from 1.7.08 to 14.5.09; Rural and Regional Affairs and Transport from 5.2.09 to 14.5.09; Foreign, Affairs, Defence and Trade: Legislation Committee from 14.5.09 to 27.9.10.
  • Senate Select: Agricultural and Related Industries from 15.9.08 to 12.12.08.
  • Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 16.3.09 to 26.10.10.
  • Joint Standing: Treaties from 1.7.08 to 19.7.10.

Back to top

Conferences, delegations and visits

  • Official visits to Brunei, October 2010; Singapore, July 2011; Samoa, July 2011; Singapore, June-July 2012.

Back to top

Parliamentary party positions

  • Deputy Government Whip in the Senate from 1.7.08 to 14.9.10.
  • Member, Opposition Shadow Ministry from 14.10.13 to 30.6.14. Shadow Minister for Veterans' Affairs and Shadow Minister for the Centenary of ANZAC from 18.10.13 to 30.6.14.

Back to top

Party positions

  • Member, ALP (SA) from 1976.
  • Delegate, ALP State Convention (SA) from 1976.
  • Delegate, ALP State Council (SA) from 1976.
  • Delegate, ALP National Conference from 1984.
  • Member, ALP State Executive (SA) 1985-90.
  • President, ALP (SA) 1988.

Back to top

Personal

  • Born 6.6.1954, Murray Bridge, SA.
  • Married.

Back to top

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • LLB (Adel).
  • Shop assistant, Cleland National Park 1970-76.
  • Mail sorter 1972.
  • Council worker 1974.
  • Waiter 1975.
  • Industrial Officer, Shop Distributive and Allied Employees' Association 1976-80.
  • Assistant Secretary, Shop Distributive and Allied Employees' Association 1980-93.
  • Secretary, Shop Distributive and Allied Employees' Association 1993-2008.

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print
Back to top