Ministerial Statements 2002


<< Return to previous page | Senate Statistical Information

Click to see related information for 2001 or 2003
Number of ministerial statements:
7

Statement

Date

Australia's Development Cooperation Program
Senator Coonan
(for the Minister for Foreign Affairs)

24 September 2002

Building and Construction Industry—Royal Commission—Interim Taskforce
Senator Ian Campbell
(for the Minister for Employment and Workplace Relations)

26 September 2002

Foreign Affairs—Bali—Terrorist attacks
Senator Ellison
(Minister for Justice and Customs)
17 October 2002

Foreign Affairs—East Timor
Senator Abetz
(for the Minister for Foreign Affairs)

15 May 2002

Foreign Affairs—Iraq
Senator Hill
(Minister for Defence)

17 September 2002

ImmigrationManaging migration
Senator Ian Campbell
(for the Minister for Immigration and Multicultural and Indigenous Affairs)
3 December 2002
Indigenous education and training
Senator Hill
(for the Minister for Education, Science and Training)
14 November 2002



Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print