Attendance of senators in divisions 2013

Divisions (for the period 1 January to 31 December 2013):

 

Divisions in the Senate:

176

 

Divisions in committee of the whole:

 37

 

Total:

213

Senator Senate Committee Senator Senate Committee

Abetz

49

7

Ludlam

176

36

Back

120

29

Ludwig

141

26

Bernardi

139

24

Lundy

143

21

Bilyk

143

30

Macdonald

110

25

Birmingham

129

24

McEwen

169

35

Bishop

118

24

McKenzie

168

36

Boswell

79

18

McLucas

161

26

Boyce

105

23

Madigan

139

28

Brandis

73

16

Marshall

140

30

Brown

131

33

Mason

117

17

Bushby

139

28

Milne

174

36

Cameron

154

32

Moore

175

37

Carr

124

14

Nash

117

27

Carr, B1

22

10

O'Neill9

23

2

Cash

162

26

Parry

168

29

Colbeck

160

34

Payne

120

27

Collins

140

32

Peris10

35

3

Conroy

41

14

Polley

160

31

Cormann

88

17

Pratt

165

35

Crossin2

129

28

Rhiannon

176

36

Dastyari3

37

3

Ronaldson

106

18

Di Natale

176

36

Ruston

162

35

Edwards

145

32

Ryan

123

31

Eggleston

125

24

Scullion

86

18

Evans4

39

14

Seselja11

35

3

Farrell

126

32

Siewert

176

37

Faulkner

114

22

Singh

162

37

Fawcett

146

28

Sinodinos

113

21

Feeney5

121

26

Smith

172

37

Fierravanti-Wells

121

22

Stephens

158

32

Fifield

167

23

Sterle

156

34

Furner

165

28

Thistlethwaite12

112

22

Gallacher

172

34

Thorp

157

33

Hanson-Young

176

35

Tillem13

38

3

Heffernan

87

20

Urquhart

169

35

Hogg

117

26

Waters

176

37

Humphries6

88

21

Whish-Wilson

176

37

Johnston

101

23

Williams

133

33

Joyce7

57

15

Wong

44

11

Kroger

160

21

Wright

176

37

Lines8

122

18

Xenophon

103

29

1 Resigned 24 October 2013.

2 Term expired.

3 Term commenced 21 August 2013.

4 Resigned 12 April 2013.

5 Resigned 12 August 2013.

6 Term expired.

7 Resigned 8 August 2013.

8 Term commenced 15 May 2013.

9 Term commenced 13 November 2013.

10 Term commenced 7 September 2013.

11 Term commenced 7 September 2013.

12 Thistlethwaite resigned 9 August 2013.

13 Term commenced 21 August 2013.

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print