Attendance of senators 2013

Sitting period:

1 January to 31 December 2013

Sitting days:

37

Senator Days present Absent without leave Absent with leave Senator Days present Absent without leave Absent with leave

Abetz

37

0

0

Ludlam

37

0

0

Back

25

0

12

Ludwig

37

0

0

Bernardi

37

0

0

Lundy

37

0

0

Bilyk

36

0

1

Macdonald

36

0

1

Birmingham

37

0

0

Madigan

37

0

0

Bishop

26

0

11

Marshall

35

0

2

Boswell

33

0

4

Mason

37

0

0

Boyce

30

0

7

McEwen

36

0

1

Brandis

37

0

0

McKenzie

37

0

0

Brown

36

0

1

McLucas

36

0

1

Bushby

37

0

0

Milne

37

0

0

Cameron

35

2

0

Moore

37

0

0

Carr, B1

21

0

5

Nash

36

0

1

Carr, K

37

0

0

O'Neill9

8

0

0

Cash

37

0

0

Parry

36

0

1

Colbeck

37

0

0

Payne

37

0

0

Collins

35

0

2

Peris10

11

0

0

Conroy

37

0

0

Polley

37

0

0

Cormann

29

0

8

Pratt

37

0

0

Crossin2

36

0

1

Rhiannon

37

0

0

Dastyari3

11

0

0

Ronaldson

37

0

0

Di Natale

37

0

0

Ruston

36

0

1

Edwards

37

0

0

Ryan

37

0

0

Eggleston

36

0

1

Scullion

36

0

1

Evans4

14

0

0

Seselja11

11

0

0

Farrell

37

0

0

Siewert

37

0

0

Faulkner

37

0

0

Singh

36

0

1

Fawcett

37

0

0

Sinodinos

37

0

0

Feeney5

26

0

0

Smith

37

0

0

Fierravanti-Wells

37

0

0

Stephens

37

0

0

Fifield

37

0

0

Sterle

36

0

1

Furner

36

0

1

Thistlethwaite12

26

0

0

Gallacher

37

0

0

Thorp

37

0

0

Hanson-Young

37

0

0

Tillem13

11

0

0

Heffernan

36

0

1

Urquhart

37

0

0

Hogg

37

0

0

Waters

37

0

0

Humphries6

37

0

0

Whish-Wilson

37

0

0

Johnston

33

0

4

Williams

36

0

1

Joyce7

26

0

0

Wong

37

0

0

Kroger

35

0

2

Wright

37

0

0

Lines8

20

0

0

Xenophon

35

0

2

  1. Resigned 24 October 2013.
  2. Term expired.
  3. Term commenced 21 August 2013.
  4. Resigned 12 April 2013.
  5. Resigned 12 August 2013.
  6. Term expired.
  7. Resigned 8 August 2013.
  8. Term commenced 15 May 2013.
  9. Term commenced 13 November 2013.
  10. Term commenced 7 September 2013.
  11. Term commenced 7 September 2013.
  12. Resigned 9 August 2013.
  13. Term commenced 21 August 2013
Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print
Back to top