House of Representatives Committees

| House of Representatives Standing Committee on Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Appendix B – List of hearings, witnesses and inspections

Canberra:  4 February 2010

Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait Islander Studies
Dr Jillian Guthrie - Research Fellow, Indigenous Offender Health Capacity Building Group
Australian National University
Professor Michael Levy – Clinical Professor, School of Clinical Medicine

Canberra: 11 February 2010

Australian Institute of Criminology
Dr Kelly Richards – Research Analyst

Dr Adam Tomison - Director

Canberra:  25 February 2010

Australian National Council on Drugs
Mr Bradley Freeburn – NIDAC Member, National Indigenous Drug and Alcohol Committee

Miss Sue-Anne Morley – Executive Officer, National Indigenous Drug and Alcohol Committee

Mr Gino Vumbaca – ANCD Executive Officer, National Indigenous Drug and Alcohol Committee

Mr Scott Wilson – NIDAC Co-Deputy Chair, National Indigenous Drug and Alcohol Committee

Melbourne: 3 March 2010

Anex (Association for Prevention and Harm Reduction)

Ms Elizabeth Sutton – Executive Manager, Policy and Programs

Ms Julienne Maree – Acting Chief Executive Officer

Department of Justice, Victoria
Mr Andrew Jackomos – Director, Koori Justice Unit

Mission Australia

Ms Prue Burns – Senior Researcher and Project Officer, Victoria State Office

Ms Anne Hampshire – National Manager Research and Social Policy

Private Capacity

Mr Edwin Batt

The Hon. Geoffrey Eames, AM, QC

Victorian Aboriginal Community Services Association Ltd

Dr Alfred Bamblett – Chief Executive Officer

Victorian Aboriginal Legal Service Co-operative Ltd

Mr Frank Guivarra – Chief Executive Officer

Victorian Indigenous Youth Advisory Council

Ms Jarrah Jones – Committee Member

Mr Timothy Kanoa – State Coordinator

Miss Clarisse Slater – Project Officer

Sydney: 4 March 2010

Aboriginal Child, Family and State Secretariat

Mr Bill Pritchard – Executive Officer

Aboriginal and Torres Strait Islander Legal Service (NSW/ACT) Ltd

Mr John McKenzie – Chief Legal Officer

Aboriginal and Torres Strait Islander Legal Service (Queensland) Ltd

Mr Shane Duffy – Chief Executive Officer

Australian Human Rights Commission

Mr Mick Gooda – Aboriginal and Torres Strait Islander Social Justice Commissioner

Ms Emilie Priday – Policy Officer

Children’s Court of New South Wales

Ms Hilary Hannam – Children’s Magistrate, Youth Drug and Alcohol Court

Corrective Services New South Wales

Mr Luke Grant – Assistant Commissioner

Department of Human Services, New South Wales

Ms Edwina Crawford – Manager, Aboriginal Strategic Coordination Unit

Mr Peter Muir – Chief Executive, Juvenile Justice

Koori Communications and Training Pty Ltd

Mr Peter Cooley - Director

Law Society of New South Wales

Mr Andrew Wilson – Practice Manager

New South Wales Bureau of Crime Statistics and Research

Dr Don Weatherburn - Director

New South Wales Health

Ms Julie Babineau – Chief Executive, Justice Health

Dr Richard Matthews – Deputy Director-General, Strategic Development

New South Wales Police Force

Deputy Commission Dave Owens, APM – Deputy Commissioner, Field Operations

Private Capacity

Mr Byron Arellano

Acting Judge Rod Madgwick

Mr Shane Phillips

Magistrate Margaret Quinn

Public Interest Advocacy Centre

Ms Laura Brown – Solicitor, Indigenous Justice Program

Mr Ken Zulumovski – Indigenous Men’s Access to Justice

Wirringa Baiya Aboriginal Women’s Legal Centre

Ms Rachael Martin – Principal Solicitor

Canberra: 11 March 2010

Indigenous Community Volunteers

Mr Gregory Andrews – Chief Executive Officer

Ms Stephanie Harvey – Advocacy and Fundraising Manager

Canberra: 18 March 2010

Noetic Solutions Pty Ltd

Mr Peter Murphy – Chief Executive Officer

Perth: 30 March 2010

Aboriginal Legal Service of Western Australia

Ms Mara Barone – Counsel, Criminal Unit

Mr Peter Collins – Director Legal Services

Children’s Court of Western Australia

Judge Denis Reynolds – President

Commissioner for Children and Young People

Ms Michelle Scott - Commissioner

Department of the Attorney-General, Western Australia

Mr Andrew Marshall – Manager, Research and Analysis

Department of Child Protection, Western Australia

Mrs Jenni Collard – Executive Director, Aboriginal Engagement and Coordination Directorate

Department of Corrective Services, Western Australia

Assistant Commissioner Lex McCulloch – Assistant Commissioner Youth Justice

Department of Education, Western Australia

Associate Professor Robert Somerville AM – Director of Aboriginal Education

Rio Tinto

Mr Andrew Burrow – Superintendent, Work Readiness and Education

State Aboriginal Justice Congress

Mr Ismahl Croft – Congress Member, Representative from the West Kimberley Region

Mr John Hart – Congress Co-Chair, Representative from the Mulga Mallee Region

Mrs Leza Radcliffe – Yamatji Representative

Supreme Court of Western Australia

The Hon Wayne Martin – Chief Justice, Department of the Attorney-General

Western Australian Police

Superintendent Michael Emmanuel – Community Engagement Division, Strategy and Performance Directorate

Mr Robert Skesteris – Executive Manager, Indigenous and Community Diversity Unit, Community Engagement Division, Strategy and Performance Directorate

Fitzroy Crossing: 31 March 2010

Australian Catholic Bishops Conference

Bishop Christopher Saunders

Bunaba Elder

Mr George Brooking

Council of Australian Governments

Sergeant Travis Lupton – Local Area Coordinator, Remote Service Delivery Program

Department of Families, Housing, Community Services and Indigenous Affairs

Miss Kelly Anderson – Agreement Manager, Derby ICC

Fitzroy Valley District High School

Ms Marmingee Hand – Teacher/Aboriginal Education Consultant

Mr Paul Jefferies - Principal

Kimberley Aboriginal Law and Cultural Centre

Ms Michelle Coles – Coordinator Women’s Programs, Yiriman Project

Mr Steven James – Yiriman Project Officer/Cultural Adviser

Mr Simon Keenan – Men’s Project Coordinator, Yiriman Project

Ms Annette Kogolo – Yiriman Cultural Adviser

Mr Allan Lawford – Yiriman Cultural Adviser

Ms Selina O’Meara – Yiriman Cultural Adviser

Leedal Pty Ltd

Mr John Rodrigues – Chief Operations Officer

Marninwarntikura Fitzroy Women’s Resource and Legal Unit

Ms Emily Carter - Chairperson

Marninwarntikura Women’s Resource Centre

Ms Christine Gray – Manager, Family Support Unit

Mrs Olive Knight – Coordinator, Early Intervention Prevention Program

Ms June Oscar – Chief Executive Officer

Mount Pierre Aboriginal Corporation and Galeru Aboriginal Corporation, Fitzroy Valley Area

Mr Louie Dolby – Manager/Mentor

Mrs Marion Dolby – Wife/Supporter

Nindilingarri Cultural Health Services

Ms Maureen Carter – Chief Executive Officer

Private Capacity

Mr Patrick Green

Mr Ronnie Jimbidie

Mrs Pauline Maclagan

Shire Derby West Kimberley

Mr Brad Isbister – Manager, Community Development

Western Australia Country Health Service

Ms Joanne Wraith – Child and Adolescent Mental Health Professional

Western Australia Police

Senior Sergeant Ian Gibson – Officer in Charge

Commander Murray Smalpage – District Officer

Brisbane: 4 May 2010

ANTaR

Ms Monique Bond

Ms Jan Gillies

BoysTown

Mr Dean Brunker – Program Manager, Employment Education and Training

Mr John Dalgleish – Manager, Strategy and Research

Children of Dreaming, Ipswich

Mr Joseph Kirk

Department of Communities, Queensland

Ms Bette Kill – Associate Director-General, Strategy, Policy, Programs and Performance

Department of Community Safety, Queensland

Mr Kelvin Anderson – Commission for Corrections, Queensland Corrective Services

Department of Education and Training, Queensland

Ms Angela Leitch – Director, Indigenous Education Policy

Department of Justice and Attorney-General, Queensland

Mr Terry Ryan – Acting Deputy Director-General, Justice Services

Ipswich Community Justice Group

Mrs Rosemary Connors – Coordinator

Private Capacity

Mr Norman Clarke

Ms Stephanie Tonkin

Queensland Health

Dr Aaron Groves – Executive Director, Mental Health Directorate

Dr Peter Steer – Chief Executive Officer, Children’s Health Services

Queensland Police Service

Mr Robert Atkinson – Commissioner of Police

Shannon Donaldson Province Lawyers

Mr Adair Donaldson - Partner

Youth Advocacy Centre

Ms Raylene D’Cruz – Community Legal Education Officer

Ms Rosslyn Monro - Director

Darwin: 6 May 2010

Central Australian Aboriginal Legal Aid

Ms Antoinette Carroll – Youth Justice Advisory Project Coordinator

Central Australian Youth Justice Committee

Mr Mark O’Reilly – Principal Legal Officer

Ilpurla Aboriginal Corporation

Mr Barry Abbott - Manager

Menzies School of Health Research

Dr Teresa Cunningham – Research Fellow

Dr Kate Senior – Senior Research Fellow

North Australian Aboriginal Justice Agency

Miss Chantelle Bala –Criminal Solicitor

Mr Josh Brock –Criminal Solicitor

Mr Danial Kelly – Former solicitor

Miss Shaleena Musk – Practice Manager, Criminal Solicitor

Northern Territory Police

Assistant Commissioner Mark McAdie – Assistant Commissioner, Crime and Support

Private Capacity

Dr Damien Howard

Tangentyere Council Inc

Mr Blair McFarland – Manager, Central Australian Youth Link Up Service

Mr Tristan Ray – Manager, Central Australian Youth Link Up Service

Youth Justice Court, Northern Territory

Ms Suzanne Oliver – Youth Magistrate

Cairns: 7 May 2010

ACT for Kids

Ms Lynda Coon – Program Manager

Mr Anthony Sullivan – Family Coach

Cairns and District Aboriginal and Torres Strait Islander Corporation for Elders

Mr Major Colless - Manager

Department of Education and Training, Queensland

Mr Thomas O’Donnell – Manager, Flexible Learning Centre

Family Responsibilities Commission, Queensland

Mr David Glasgow – Commissioner

Ms Tammy Sovenyhazi - Registrar

Innisfail Community Justice Group (Aboriginal and Torres Strait Islander) Corporation

Ms Julie Go-Sam - Coordinator

Private Capacity

Professor Chris Cunneen

Youth Empowered Towards Independence

Ms Genevieve Sinclair - Manager

Canberra: 13 May 2010

Private Capacity

Mr Wayne Applebee

Mr Paul Collis

Dr Tony Deklin

Mr Geoffrey Ferguson

Ms Serene Fernando

Miss Alice Haines

Mr Rod Little

Adelaide: 20 May 2010

Aboriginal Drug and Alcohol Council, South Australia

Mr Jimmy Perry – Project Officer, Makin’ Tracks, Mobile Rural and Remote Team

Mr Scott Wilson – Director

Aboriginal Legal Rights Movement

Mr Chris Charles – General Counsel

Mr Neil Gillespie – Executive Officer

Mr Michael Wanganeen – Field Operations Service

Department of the Attorney-General, South Australia

Dr Kylie O’Connell – Director, Justice Youth Reform

Mr Gavin Wanganeen – Ambassador for Youth Opportunity

Mr Rodney Welch – Community Development Officer

Department of Correctional Services, South Australia

Mr Peter Severin – Chief Executive Officer

Department of Education and Children’s Services, South Australia

Ms Vicki Wilson – Principal Policy Officer, Aboriginal Education and Employment Strategies

Department for Families and Communities, South Australia

Ms Julia Lamont – Manager, Cavan Training Centre

Department of Health, South Australia

Ms Kathy Crossing – Manager, Child and Adolescent Mental Health Services

Ms April Lawrie-Smith – Executive Director, Aboriginal Health Division

Department of the Premier and Cabinet, South Australia

Ms Sonia Waters – Director, Community Relations, Social Inclusion Division

Grannies Group

Mrs Colleen Welch – Member

Mrs Lorraine Williams - Member

Kumangka Aboriginal Youth Service

Mr Stan Butler - Manager

Kura Yerlo Inc

Mr Trevor Bromley - Chairperson

National Organisation for Foetal Alcohol Syndrome and Related Disorders

Ms Sue Miers - Spokesperson

Private Capacity

Mr Kenny Wilson

South Australia Police

Mr Neil Smith – Assistant Commissioner, Performance Management and Reporting

Mr Byron Wright – Officer, Police Drug Diversion Initiative

Wiltanendi

Mr Phillip Graham – Regional Manager

Mr Peter Smith – Project Coordinator

Mr Ken Teo – Project Director

Youth Justice Aboriginal Advisory Committee

Ms Cheryl Axelby – Member

Mrs Sharon Letton – Acting Manager, Metropolitan Aboriginal Youth and Family Services

Mr Tony Minniecon – Representative

Mr Shane Tongerie – Member

Mrs Lesley Wanganeen – Chair

Mrs Lesley Wilson – Manager, Statewide Community Education

Young Nungas Yarning Together

Ms Katie Perry – Project Leader

Canberra: 27 May 2010

Attorney-General’s Department

Ms Katherine Jones – First Assistant Secretary, Social Inclusion Division

Ms Christine Freudenstein – Acting Assistant Secretary, Indigenous Policy and Service Delivery Branch

Mr Daniel Abraham – Acting Director, Indigenous Policy Section

Mr Peter Arnaudo – Assistant Director, Indigenous and Community Legal Services Branch

Department of Families, Housing, Community Service s and Indigenous Affairs

Ms Cath Halbert – First Assistant Secretary

Ms Michelle McGaurr – Manager, National Projects Sections

Mr Keith Ogborn – Director, Community Safety Section, Indigenous Policy Branch

Ms Vesna Ringuet – Manager, Innovation and Strategic Projects Section

Mr Greg Roche – Manager, Indigenous Programs Branch

Mr Bruce Smith – Manager, Indigenous Policy Branch

Ms Karen Wilson – Manager, Children’s Policy Branch

Canberra: 17 June 2010

Department of Education, Employment and Workplace Relations

Ms Jo Wood – Group Manager, Indigenous Economic Strategy

Ms Helen McLaren – Branch Manager; Youth Attainment and Transitions Branch, Digital Education and Youth Transitions Group, Schools Cluster

Mr David Pattie – Branch Manager, Assurance and Student Payments Branch, Income Support Group, Employment Cluster

Mr Glen Hansen – Director, Indigenous Education Policy Team; Indigenous Education Reform Branch, Lifting Educational Outcomes Group, Schools Cluster

Mr Don MacKenzie – Director; Ex-Offender Policy Section; Social Inclusions Populations Policy Branch, Social Policy Group, Strategy Cluster

Canberra: 24 June 2010

Corrective Services New South Wales

Ms Katherine McFarlane – Member, Women’s Advisory Council

Ms Mandy Young – Member, Women’s Advisory Council

Sydney: 28 January 2011

National Congress of Australia’s First People’s

Mr Sam Jeffries – Co-Chair

Northern Territory Police

Assistant Commissioner Graham Kelly – Regional Operation Services

Queensland Police

Commissioner Robert Atkinson – Commissioner of Police

Acting Inspector Lilian Bensted – Manager, Cultural Advisory Unit, Office of the Commissioner

Western Australia Police

Superintendent Michael Emmanuel – Community Engagement Division

Darwin Magistrates Court, Northern Territory

Ms Sue Oliver – Acting Chief Magistrate

Aboriginal Legal Service (NSW/ACT) Ltd

Mr John McKenzie – Chief Legal Officer

Corrective Services NSW

Mr Luke Grant – Assistant Commissioner, Offender Services and Programs

NSW Corrective Services Women’s Advisory Council

Ms Katherine McFarlane – Member

New South Wales Police

Superintendent Luke Freudstein – Local Area Commander, Redfern

Australian Human Rights Commission

Ms Emilie Priday – Senior Policy Officer

Aboriginal Drug and Alcohol Council (SA) Inc

Mr Scott Wilson – Director

National Organisation for Fetal Alcohol Syndrome and Related Disorders

Ms Sue Miers – Spokesperson

Rio Tinto Iron Ore

Mr Andrew Burrow – Superintendent, Work Readiness and Education

Family Responsibilities Commission

Mr David Glasgow – Commissioner

Ms Tammy Sovenyhazi – Registrar

UnitingCare Burnside

Ms Romola Hollywood – Manager, Social Policy and Advocacy

Western Australian State Aboriginal Justice Congress

Miss Patricia Mason – Co-Chair

Mrs Leza Radcliffe – Female Representative, Yamatji Region

Victorian Aboriginal Child Care Agency Co-operative Ltd

Professor Muriel Bamblett – Chief Executive Officer

Tribal Warriors Association

Mr Shane Phillips – Chief Executive Officer

Batchelor Institute of Indigenous Tertiary Education

Dr Peter Shepherd – Manager, Business Development

Aboriginal Child, Family and Community Care State Secretariat

Mr David Tierney – Senior Programs Officer

Department of Education, Western Australia

Associate Professor Robert Somerville AM – Director, Aboriginal Education

Australian Children’s Commissioners and Guardians

Ms Michelle Scott – Commissioner for Children and Young People, Western Australia

Australian Youth Affairs Coalition

Mr Andrew Cummings – Executive Director

New South Wales Health

Dr Kerry Chant – Deputy Director-General, Population Health and Chief Health Officer

Ms Una Champion – Nurse Manager, Adolescent Health, Justice Health

Dr Claire Gaskin – Clinical Director, Mental Health, Justice Health

Children’s Court of New South Wales

Magistrate Joan Baptie

Private Capacity

Dr Harry Blagg



Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print