House of Representatives Committees

House Standing Committee on Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs

Committee activities (inquiries and reports)

Inquiry into Indigenous employment

Inquiry home | Terms of reference | Public hearings | Media releases | Report

Submissions

The Committee encourages submissions to its inquiry from a wide range of individuals and organisations. While we prefer submissions lodged in an original, electronic format, we do not want to exclude contributors who do not have access to computing facilities. Therefore, we will accept submissions in a range of formats which may include typewritten and handwritten documents.

Submissions to this inquiry are listed below in Portable Document Format (PDF). If an alternative format (ie, hard copy or large print) is required, please contact the Committee Secretariat. More submissions will be added to the list when they are received and authorised for publication.

For more information on submissions, please refer to our brochure on preparing a submission.

To view or print the submissions, you will need Adobe Acrobat® PDF Reader, which can be downloaded free of charge from Adobe


There is currently a total of 124 submissions and 12 supplementary submission in the following list.

  1. Nirrumbuk Aboriginal Corporation (PDF 71KB)
  2. Nambucca Shire Council (PDF 113KB)
  3. Emerald Shire Council (PDF 822KB)
  4. Jedda Boomerangs (PDF 201KB)
  5. Radio 6WR (PDF 35KB)
  6. Curtin University of Technology (PDF 71KB)
  7. Alexandrina Council (PDF 76KB)
  8. Little Burning Mountain Aboriginal Corporation (PDF 200KB)
  9. Ali-Curung Council Association Inc (PDF 126KB)
  10. Rainbow Serpent (PDF 117KB)
  11. Dr Christina Cregan (PDF 36KB)
  12. Cullacabardee Aboriginal Corporation (PDF 118KB)
  13. Noongar Land Council Aboriginal Corporation (PDF 342KB)
  14. Swan Valley Nyungah Community Aboriginal Corporation (PDF 109KB)
  15. Ms Sandra Rogers (PDF 46KB)
  16. Western Desert Puntukurnuparna Aboriginal Corporation (PDF 109KB)
  17. Bluefin Seafoods Pty Ltd (PDF 156KB)
  18. Shire of Plantagenet (PDF 65KB)
  19. Lismore City Council (PDF 80KB)
  20. Bawinanga Aboriginal Corporation (PDF 470KB)
  21. Armidale Dumaresq Council (PDF 194KB)
  22. Shire of Trayning (PDF 86KB)
  23. Yuwaaliaay Elders Aboriginal Corporation (PDF 89KB)
  24. Arnhemland Progress Association (PDF 126KB)
  25. Circular Head Aboriginal Corporation (PDF 26KB)
  26. Senator Meg Lees (PDF 26KB)
  27. Caboolture Shire Council (PDF 67KB)
  28. City of Marion (PDF 86KB)
  29. City of Melbourne (PDF 102KB)
  30. Job Futures Bunbury WA (PDF 106KB)
  31. Umoona Aged Care Aboriginal Corporation (PDF 408KB)
  32. Central Australian Aboriginal Media Association (PDF 513KB)
  33. Office of the Commissioner for Public Employment (PDF 192KB)
  34. Bloodwood Tree Associaton Inc. (PDF 201KB)
  35. Department of Health and Ageing (PDF 688KB)
  36. Tweed Shire Council (PDF 67KB)
  37. Yulekka Aboriginal Corporation (PDF 177KB)
  38. Aboriginal Education Council (NSW) Inc. (PDF 138KB)
  39. City of Stonnington (PDF 59KB)
  40. Aboriginal Employment Strategy (PDF 199KB)
  41. Tourism Industrialists Pty Ltd (PDF 1378KB)

  1. Supplementary to submission 41:
    Tourism Industrialists Pty Ltd (PDF 14KB)

  1. Minister for Communications, Information Technology and the Arts, Senator The Hon Helen Coonan (PDF 199KB)

  1. Supplementary to submission 42:
    Department of Communications, Information Technology and the Arts (PDF 464KB)

  1. City of Kalgoorlie-Boulder (PDF 611KB)
  2. Blacktown City Council (PDF 80KB)
  3. National Australia Bank Ltd (PDF 81KB)
  4. Shire of Campaspe (PDF 59KB)
  5. City of Port Phillip (PDF 940KB)
  6. Nyirrangu Muay Wurrga'ada Association Inc. (PDF 969KB)
  7. Kauma Heritage Board (PDF 197KB)
  8. IPC Employment (PDF 62KB)
  9. Alice Springs Town Council (PDF 51KB)
  10. Voyages (PDF 213KB)
  11. Tenterfield Shire Council (PDF 74KB)
  12. Balranald Shire Council (PDF 88KB)
  13. Bankstown City Council (PDF 80KB)
  14. Dubbo City Council (PDF 87KB)
  15. Barwoon Darling Alliance (PDF 208KB)
  16. Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait Islander Studies (AIATSIS) (PDF 413KB)
  17. Shire of Pingelly (PDF 48KB)
  18. ACT Government (PDF 492KB)
  19. Dr Jocelynne Scutt (PDF 431KB)
  20. Senator The Hon Nick Minchin (PDF 139KB)
  21. Indigenous Land Corporation (PDF 484KB)

  1. Supplementary to submission 63:
    Indigenous Land Corporation (PDF 464KB)

  1. Australian Chamber of Commerce and Industry (PDF 405KB)
  2. Adelaide City Council (PDF 133KB)
  3. The University of Melbourne (PDF 657KB)
  4. Matilda Minerals Ltd (PDF 213KB)
  5. Great Southern Development Commission (PDF 277KB)
  6. Tangentyere Council (PDF 783KB)

  1. Supplementary to submission 69:
    Tangentyere Council (PDF 210KB)

  1. Flinders University Adelaide (PDF 211KB)
  2. Australian and New Zealand Banking Group Limited (PDF 319KB)
  3. Centre for Aboriginal Economic Policy Research(PDF 497KB)
  4. Department of Immigration and Multicultural and Indigenous Affairs (PDF 574KB)

  1. Supplementary to submission 73:
    Department of Immigration and Multicultural and Indigenous Affairs (PDF 210KB)

  1. Brisbane City Council (PDF 619KB)
  2. Gosford City Council (PDF 73KB)
  3. National Tertiary Education Industry Union (PDF 673KB)
  4. Port Stephens Council (PDF 61KB)
  5. Regional Vermiculture Australia Pty Ltd (PDF 211KB)
  6. The Council of Shoalhaven (PDF 84KB)
  7. Rio Tinto (PDF 1MB)
  8. Queensland Indigenous Local Government Association Inc. (PDF 189KB)
  9. Main Roads Western Australia (PDF 441KB)
  10. Saima Torres Strait Islanders Corporation (PDF 108KB)
  11. Alice Springs Desert Park (PDF 333KB)
  12. Mr Kevin Bird (PDF 150KB)
  13. Department of Foreign Affairs and Trade (PDF 554KB)
  14. Whitehorse City Council (PDF 164KB)
  15. Professor Jon Altman (PDF 418KB)
  16. South Australian Chamber of Mines and Energy (PDF 193KB)

  1. Supplementary to submission 89:
    South Australian Chamber of Mines and Energy (PDF 210KB)

  1. Mission Australia (PDF 435KB)
  2. Wreck Bay Aboriginal Community Council (PDF 109KB)
  3. Centre for Appropriate Technology (PDF 384KB)
  4. City of Onkaparinga (PDF 61KB)
  5. Victorian State Government (PDF 772KB)
  6. Purga Elders & Descendents Aboriginal Corporation (PDF 1MB)
  7. Australia Post (PDF 233KB)
  8. Koorlbardi Aboriginal Corporation (PDF 95KB)
  9. Yamatji Marlpa Barna Baba Maaja Aboriginal Corporation (PDF 740KB)
  10. Mission Australia Bega (PDF 196KB)
  11. Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (PDF 282KB)

  1. Supplementary to submission 100:
    Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (PDF 210KB)

  1. Central Australian Aboriginal Congress (PDF 1807KB)
  2. Mr Jack Pearson (PDF 317KB)
  3. Northern Land Council (PDF 203KB)
  4. Indigenous Business Australia (PDF 5013KB)
  5. Queensland Government (PDF 5381KB)
  6. Mr Ian Alcorn (PDF 122KB)
  7. Department of Education Science and Training (PDF 2020KB)
  8. Department of Employment and Workplace Relations (PDF 3310KB)
  1. Supplementary to submission 108:
    Department of Employment and Workplace Relations (PDF 210KB)
  2. Supplementary to submission 108:
    Department of Employment and Workplace Relations (PDF 437KB)
  3. Supplementary to submission 108:
    Department of Employment and Workplace Relations (PDF 1676KB)
  4. Supplementary to submission 108:
    Department of Employment and Workplace Relations (PDF 846KB)
  5. Supplementary to submission 108:
    Department of Employment and Workplace Relations (PDF 431KB)

  1. Institute for Aboriginal Development (PDF 125KB)
  2. South Australian Government (PDF 528KB)
  3. New South Wales Government (PDF 2173KB)
  4. Ms Linda Ballantyne (PDF 201KB)
  5. Tasmanian State Government (PDF 488KB)
  6. Narana Creations (PDF 97KB)
  7. Ms Ilona Renwick (PDF 46KB)
  8. Mr Jason Solomon (PDF 41KB)
  9. Mr Peter Dickson (PDF 147KB)
  10. Minerals Council of Australia(PDF 147KB)
  11. Mr Brett Fishley(PDF 416KB)
  12. Department of Industry, Tourism and Resources (PDF 254KB)
  13. Groups from Shepparton(PDF 348KB)
  14. Australian Public Service Commission(PDF 269KB)
  15. Capital Region Area Consultative Committee(PDF 1070KB)
  16. The Hon Andrew Robb MP - Minister for Vocational and Further Education(PDF 6875 KB)

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print
Back to top