A. List of submissions

1
Miss Alina Tipper
2
Mrs Carole West
3
Mr Steve Amesbury
4
Mr Roger Terrey
5
Maitland City Council
6
Northern Beaches Council
7
Mr Allan Brown
8
Ms Patricia Gardiner
9
Mrs Lynne Amesbury
10
Royal Zoological Society of NSW
11
Environmental Defenders Office of Northern Queensland
12
Mr Charlie Schroeder
13
Mrs Rochelle Meyrick
14
Growcom
15
Mr Noel Castley-Wright
16
Ku-ring-gai Council
17
South East Region Conservation Alliance (SERCA)
18
Ms Deborah Pergolotti
19
Ms Lucy Norman
20
Mrs Melissa Paice
21
Mrs Verity Davis-Raiss
22
Sutherland Shire Council
23
Local Government Association of Queensland
24
Kempsey Shire Council
25
Ms Isabelle Wentworth
26
Eurobodalla Shire Council
27
EDOs of Australia
28
Mrs Carole Rochester
29
Lake Macquarie City Council
30
Cessnock City Council
30.1 Supplementary to submission 30
31
Hunter Joint Organisation of Councils
32
Ms Susan Jenvey
33
Mrs Jan Anderson
34
Mr Gus Araya
35
Mr Mathew Bell
36
Sydney Coastal Councils Group
37
WWF-Australia
38
Ms Gail Vincent
39
Banana Shire Council
40
Mr John Shewan
41
Port Stephens Council
42
Singleton Council
43
Environment East Gippsland Inc
44
National Environmental Science Program
45
Moreton Bay Regional Council
46
Local Government NSW
47
Environment Institute of Australia and New Zealand – South East Queensland Division
48
Tamworth Regional Council
49
Ms Dominique Thiriet
50
Humane Society International
51
Dr Alison Peel
52
Ms Maureen Brannan
53
Ecosure
53.1 Supplementary to submission 53
54
Sunshine Coast Council
55
Dr Jonathan Luly
56
Mrs Nancy Pallin
57
Charmian Eckersley
58
Mr David Timbury
59
Rhian Williams
60
Noosa Council
61
Australasian Bat Society
62
Dr Peggy Eby
62.1 Supplementary to submission 62
63
Department of the Environment and Energy
64
Wildlife SOS – Save Our Species
65
Natural Resources Adelaide and Mt Lofty Ranges
66
CSIRO
67
Department of Environment and Heritage Protection Queensland
68
Seascape Technology
68.1 Supplementary to submission 68

 |  Contents  | 
Top