Outgoing delegations and visits

44th Parliament

Information about outgoing delegations and visits for the current Parliament is listed below.

2015

Date Destination
6 to 12 March 2015 Visit to Singapore and Malaysia by Senator the Hon Stephen Parry, President of the Senate
3 to 6 February 2015 Parliamentary Delegation to attend the Magna Carta to Commonwealth Charter Conference, London, United Kingdom

Delegation members: Hon Bruce Scott MP, Senator Gavin Marshall.
10 to 20 January 2015       Visit to Germany and the United Kingdom by Senator the Hon Stephen Parry, President of the Senate
10 to 21 January 2015 Parliamentary Delegation to attend the 23rd Asia Pacific Parliamentary Forum, Quito, Ecuador and bilateral visit to Peru

Delegation members: The Hon Bronwyn Bishop MP (Leader of the Delegation), Senator the Hon Ian Macdonald, Senator Anne McEwen, Mr Ewen Jones MP, Ms Joanne Ryan MP.

Report tabled on 26 March 2015.
PDF format

Back to top

2014

Date Destination
7 to 16 December 2014 Parliamentary Delegation to Singapore and Canada by members of the Senate Standing Committee on Economics

Delegation Members: Senator Sean Edwards (Leader of the Delegation), Senator Matthew Canavan, Senator the Hon Kim Carr, Senator Christopher Ketter.
17 to 21 November 2014 Parliamentary Delegation to the Solomon Islands

Delegation Members: The Hon Bert van Manen MP and the Hon Sharon Claydon MP.
9 to 21 November 2014 Parliamentary Delegation to Japan and Korea

Delegation members: Mr Don Randall MP (Leader of the Delegation), Senator Alex Gallacher, Senator Sean Edwards, Mr Ken O’Dowd MP, Mr Tim Watts MP.
9 to 20 November 2014 Parliamentary Delegation to Jordan, Turkey and Lebanon

Delegation members: The Hon Philip Ruddock MP (Leader fo the Delegation), Mr Chris Hayes MP, Senator David Fawcett.

Report tabled on 26 March 2015.
PDF format
3 to 18 October 2014 Parliamentary Delegation to attend the 131st Assembly of the Inter-Parliamentary Union, Geneva, Switzerland

Delegation members: The Hon Bronwyn Bishop MP (Leader of the Delegation), Ms Nola Marino MP, Senator Cory Bernardi, Senator Glenn Sterle, Mr Tony Zappia MP.

Report tabled on 10 February 2015.
PDF format
14 September to
12 December 2014
Parliamentary Delegation to attend the United Nations General Assembly, New York

Delegation members: Hon Sharman Stone MP and Hon Alan Griffin MP.
14 to 19 September 2014 Parliamentary Delegation to attend the 35th ASEAN Inter Parliamentary Assembly, Vientiane, Laos

Delegation members: Dr Dennis Jensen MP and Mr Graham Perrett MP.
13 to 19 September 2014 Parliamentary Delegation to Fiji

Delegation members: Mrs Karen Andrews MP, Hon Ewen Jones MP, Hon Ewen Jones MP, Ms Michelle Landry MP, Hon Matt Thistlewaite MP, Mrs Michelle Rowland MP.
9 to 20 September 2014 Visit to Japan, Malaysia, Vietnam, Laos and Korea by the Hon Bronwyn Bishop MP, Speaker of the House of Representatives
8 to 18 September 2014 Visit to the United States and the United Kingdom by Senator the Hon Stephen Parry, President of the Senate
3 to 16 August 2014 Parliamentary Delegation to Zimbabwe, South Africa and Seychelles

Delegation members: The Hon Warren Entsch MP (Leader of the Delegation), Dr Andrew Southcott MP, Senator Sue Lines, Senator Penny Wright, Senator David Bushby.
22 to 29 July 2014 Parliamentary Delegation to Indonesia and Thailand by members of the Public Works Committee

Delegation members: Mrs Karen Andrews MP (Leader of the Delegation), Mr Graham Perrett MP (Deputy Leader of the Delegation), Senator Alex Gallacher, Mr Ian Goodenough MP.

Report tabled on 1 December 2014.
PDF format
28 July to 6 August 2014 Parliamentary Delegation to China by members of the House of Representatives Standing Committee on Economics

Delegation members: Ms Kelly O’Dwyer MP (Leader of the Delegation), Mr Scott Buchholz MP, Dr Peter Hendy MP, Mr Pat Conroy MP.

Report tabled on 25 September 2014.
PDF format
6 to 10 July 2014 Attendance at the International Intelligence Review Agencies Conference, London, UK by members of the Joint Committee on Intelligence and Security

Delegation members: The Hon Philip Ruddock MP and Mr Dan Tehan MP.
27 May to 8 June 2014 Visit to Canada and USA by Senator the Hon John Hogg, President of the Senate
30 April to 9 May 2014 Parliamentary Delegation to New Zealand and Vanuatu by members of the Senate Foreign Affairs, Defence and Trade References Committee

Delegation members: Senator the Hon Ursula Stephens (Delegation Leader), Senator David Fawcett, Senator Helen Kroger and Senator Anne McEwen.

Report tabled on 24 June 2014.
PDF format
27 April to 10 May 2014 Visit to Singapore, United Kingdom, Morocco, Tunisia and France by the Hon Bronwyn Bishop MP, Speaker of the House of Representatives
25 April to 8 May 2014 Visit to Austria, Italy and Germany by Senator the Hon John Hogg, President of the Senate
10 to 11 April 2014 Visit to Singapore by the Hon Bruce Scott MP, Deputy Speaker of the House of Representatives
30 March to 11 April 2014 Parliamentary Delegation to ASEAN countries, Brunei Darussalam, Malaysia and the Philippines

Delegation members: Hon Bruce Scott MP, Deputy Speaker (Leader of the Delegation), Senator the Hon Don Farrell, Hon Alan Griffin MP, Senator Helen Kroger, Mr Ken Wyatt MP.

Report tabled on 2 June 2014.
PDF format
29 March to 7 April 2014 Visit to USA, Trinidad and Tobago by the Hon Bronwyn Bishop MP, Speaker of the House of Representatives
10 to 23 March 2014 Parliamentary Delegation to attend the 130th Assembly of the Inter-Parliamentary Union, Geneva, and bilateral visit to the United Arab Emirates

Delegation members: Senator Stephen Parry, Deputy President of the Senate (Leader of the Delegation), Senator Sue Boyce, Ms Nola Marino MP, Senator the Hon Ursula Stephens, Senator the Hon Lin Thorpe.

Report tabled on 23 June 2014.
PDF format
6 to 11 March 2014 Visit to Singapore by Senator Stephen Parry, Deputy President of the Senate
18 to 22 February 2014 Paraliamentary Delegation to attend the Australia-China Human Rights Dialogue, Beijing, China

Delegation members: Mr Luke Simpkins MP and Senator Anne McEwen.
21 to 25 January 2014 Attendance at the Conference of Speakers, Presiding Officers and Clerks by the Hon Bronwyn Bishop MP, Speaker of the House of Representatives, Wellington, New Zealand
12 to 19 January 2014 Parliamentary Delegation to attend the 22nd Annual meeting of APPF, Puerto Vallarta, Mexico

Delegation members: Hon Bronwyn Bishop MP, Speaker of the House of Representatives (Leader of the Delegation), Mr Stephen Jones MP (Deputy Leader of the Delegation), Hon Philip Ruddock MP, Mr Mark Coulton MP, Senator Deborah O'Neill.

Report tabled on 26 February 2014.
PDF format

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print
Back to top